KezdőlapCímlapHoppá: aki nem oltatja be magát az egészségügyi dolgozók közül, nem kap...

Hoppá: aki nem oltatja be magát az egészségügyi dolgozók közül, nem kap fizetést

Egyre több ország küzd a koronavírus elleni oltás beadatásával.

Mivel Európa a delta variáns által okozott növekvő számú koronavírus-esettel küzd, számos ország kötelezővé teszi az oltásokat az egészségügyi dolgozók számára, sőt egyes vezetők fontolgatják azt is, hogy mindenki számára kötelezővé tegyék a vakcinák beadatását.

Franciaország és Görögország egyaránt új oltási követelményeket jelentett be hétfőn – ezzel Olaszország nyomdokaiba lépve –, amely áprilisban kötelezővé tette az oltásokat az egészségügyi dolgozók számára.

Emmanuel Macron francia elnök ugyanis bejelentette: szeptember 15-ig be kell oltani az egészségügyi dolgozókat, az otthoni alkalmazottakat, valamint azokat, akik kiszolgáltatott és gyenge betegekkel dolgoznak Franciaországban. Olivier Véran egészségügyi miniszter az LCI televízióban Macron bejelentését követően hozzátette, hogy a be nem oltott egészségügyi dolgozókat eltiltják a munkába járástól, és a szeptemberi határidő lejárta után nem kapnak fizetést.

Szintén hétfőn Kyriakos Mitsotakis görög miniszterelnök is bejelentést tett, miszerint az ápolóotthonok személyzetének kötelező az oltás, amely azonnal hatályba lép. Az elutasítókat augusztus 16-tól felfüggesztik a munkából, valamint szeptembertől az oltások kötelezőek lesznek az egészségügyi és a magánszféra összes egészségügyi dolgozója számára. Valamint azt is hozzátette, hogyaugusztus végéig csak azok látogathatják a fedett kereskedelmi területeket, mint például a bárok, színházak és mozik, akik megkapták az oltásukat – írja a CNN.

Az Egyesült Királyság – amely a szakértők erőteljes figyelmeztetése ellenére is enyhít a koronavírus által hozott intézkedésein – októbertől tervezi az oltás kötelezését bevezetni az ápolóotthon alkalmazottainál.

Habár Macron tett említést a koronavírus elleni vakcina kötelezővé tevéséről, Angela Merkel német kancellár kedden kijelentette, hogy a német kormány úgy döntött nem teszi kötelezővé az oltásokat, hozzátéve, hogy szerinte még mindig sokan szeretnének oltást kapni.

Azonban nem minden egészségügyi dolgozó örül a lépésnek. Olaszországban több bírósági ügy is született, amiért többek nem akarták beoltatni magukat. Az Egyesült Királyságban az oltások kötelezővé tételének tervével szemben benyújtott petíció több mint 72 000 aláírást eredményezett.

Indirekt/Blikk