Napra pontosan 44 éve, 1977. május 25-én mutatták be Amerikában a Csillagok háborúja című, ma már kultikus filmet. Két évvel később érkezett Magyarországra, de a kritikusok blődnek, bárgyúnak titulálták a bemutató után.
Nem túlzás kijelenteni, a filmtörténelem legnagyobb hatású űreposza a Csillagok háborúja. A Star Wars megbabonázta a világot, s mára olyan kultusz alakult ki körülötte, amilyet semelyik másik hollywoodi produkció nem tudott még csak meg sem közelíteni. Az első részt 1977. május 25-én mutatták be Amerikában, s egyből óriási siker lett. Nálunk 1979. augusztus 16-án, fél 3-tól vetítették először, méghozzá a budapesti Corvin moziban. Annyira kevés hír jutott el a filmről Magyarországra, hogy az első hazai moziplakátot a grafikus Helényi Tibor elmondás alapján tervezte, így került rá például egy sárkány is, amely nem szerepelt a filmben. A formabontó Helényi-plakát manapság a gyűjtők egyik vágyálma, százezreket is megadnak egy eredeti moziplakátért.
A magyar lapok 1977-ben még „űrwesternként” írták le a filmet, ahol a lovakat rakéták helyettesítik. A korabeli Népsport tanulsága szerint a duisburgi Európa-bajnokságon szereplő asztaliteniszezők látták talán elsőként a filmet és blődnek, valamint unalmasnak találták, a Magyar Nemzeti kritikusa pedig a következőt írta róla: „A Csillagok háborúja sci-fi és rémfilm keverékének infantilizmusán pedig – uram bocsá’ – halálra röhögtem magam.”
A negatív vélemények ellenére a hazai fiatalok tömött sorokban álltak a mozik jegypénztáránál, nem foglalkoztak azzal sem, hogy a Film Színház Muzsika is rúgott egy nagyot a Csillagok háborúján, a cikk írója szerint, ha csillagokat akar látni, inkább elmegy a Planetáriumba.
A többit tudjuk, a film óriási siker lett, nem csoda, hiszen itthon addig a sci-finek a Pirx kalandjai számított, ahol egy odavetített kávéfőző volt az űrhajó és a levegőben citromfacsarók száguldoztak. Ehhez képest a Csillagon háborúja galaxisnyi távolságot jelentett, 1979. augusztus 16-án tehát tömött sorokban álltak a pénztáraknál az emberek, a jegyüzérek pedig 200 forintért árulták az amúgy 12 forintos jegyet. A másnapi lapok aztán egy sort sem írtak a film debütálásáról, el voltak foglalva azzal, hogy megnyílt Budapesten a Szovjetunió mezőgazdasági és élelmiszeripari kiállítása…
Indirekt/Blikk