KezdőlapCímlapAz olimpiára utazó sportolóknak vállalniuk kell, hogy akár bele is halhatnak a...

Az olimpiára utazó sportolóknak vállalniuk kell, hogy akár bele is halhatnak a koronavírusba Tokióban

A nyári olimpia résztvevőinek nyilatkozatban kell elismerniük, hogy tisztában vannak azzal, az életüket kockáztatják a tokióba utazással. Bár a koronavírus-járvány miatt rendkívül szigorú óvintézkedések közepette zajlanak majd a küzdelmek, a versenyzőknek a legrosszabbra is fel kell készülniük.

„Elfogadom, hogy az eseményen a saját felelősségemre veszek részt, ideértve a játékokon való részvételemre gyakorolt bármilyen hatást, súlyos testi sérülést vagy akár halált is, amelyet az egészségügyi kockázatok lehetséges fenyegetettsége von maga után, mint például a Covid-19 és más fertőző betegségek vagy extrém hőviszonyok” – olvasható a Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB) által megfogalmazott, kötelezően aláírandó nyilatkozatban, amelyet a Yahoo Sports hozott nyilvánosságra.

A világ profi sportolóit tömörítő szervezet, a World Players Association felszólította a NOB-ot, hogy húzza ki ezt a részt a részvételi feltételek közül, viszont a testület szerint a kitétel törvényes és az olimpiák gyakorlatának megfelelő. Tegyük hozzá, 2016-ban nem szerepelt sem a hőség, sem a saját felelősségvállalás a Rióba utazók nyilatkozatában, pedig akkor a Zika-vírustól tartottak sokan.

– A szervezők egyértelműen azért íratják alá ezt a nyilatkozatot a résztvevőkkel, hogy a későbbiekben ne léphessenek fel kárigénnyel. Ez persze nem jelenti azt, hogy így nem kerülhet sor pereskedésre, de az illető nem hivatkozhat arra, hogy gyanútlanul utazott Tokióba – magyarázta lapunknak Györei Péter ügyvéd.

A mezőny tagjai nem tehetnek mást, mint hogy vállalják a NOB feltételeit.

– A szervezők vélhetően így akarják védeni magukat, hogy a felelősséget ránk, sportolókra hárítják, ezzel döntési kényszerbe hozva minket – vélekedett az olimpiai ezüstérmes, világ- és Európa-bajnok kötöttfogású birkózó, Lőrincz Tamás. – Emiatt én is aláírom majd természetesen a dokumentumot, és reménykedem, hogy cserébe a szervezők mindent megtesznek a védelmünk érdekében.

Hasonló véleményen van az ötödik olimpiájára készülő Cseh László is.

– Valóban kicsit drasztikus a megfogalmazás, de ebben a helyzetben ezt el kell fogadnunk. Mást nem nagyon tehetünk, minthogy betartjuk az óvintézkedéseket, és mivel beoltottak minket, bízunk benne, hogy ha el is kapjuk a betegséget, enyhébb lefolyású lehet csak – fogalmazott az olimpiai ezüst- és bronzérmes, világ- és Európa-bajnok úszó.

A vb-győztes szabadfogású birkózó, Sastin Marianna is bízik benne, hogy a tokiói „buborék” biztonságos lesz.

– A NOB nyilván a maga védelmére jogilag is igyekszik megerősíteni, hogy a sportolók saját felelősségükre vesznek részt az olimpián, de ebből messzemenő következtetéseket nem vonnék le. A japán lakossággal szinte egyáltalán nem érintkezünk majd a buborékrendszerben, és az átoltottság is magas a sportolók között, így nem tartok attól, hogy az olimpiai falu gócponttá válna – árulta el Sastin.

Japánban folyamatosak a tiltakozások az olimpia ellen, a lakosság nagy része ellenzi a rendezést, mivel az országot súlyosan érinti a pandémia – az elmúlt két hétben több mint 12 ezer fertőzöttet regisztráltak.

– Tudjuk, Japánban a járványhelyzet nem jó, még ha nyárra valamennyire javul is várhatóan. Ha a sportolók között az átoltottság megfelelő, akkor lehet viszonylagos biztonsággal megrendezni a játékokat – mondta lapunknak Ócsai Lajos, az egykori ÁNTSZ járványügyi főosztályának vezetője.

Indirekt/Blikk