A nemzetközi hírügynökségek is foglalkoznak a magyar kutatókkal, akik „baktériumkoktéljukkal” sikeresen bontják le a műanyagot – írja az Euronews.
WATCH: Two Hungarian scientists have developed a ‘bacteria cocktail’ that consumes any single-use plastic in seven weeks without prior chemical treatment or processing pic.twitter.com/lPs7hy2QU6
— Reuters (@Reuters) December 27, 2020
Megoldhatatlannak tűnő feladat a világon évente keletkező, több mint 300 millió tonna műanyag hulladék feldolgozása, eltüntetése. Két magyar kutató azonban megoldást talált a globális szennyezésre: Madaras Liz és Lévay Krisztina, a Poliloop két társalapítója létrehoztak egy baktériumkoktélt, amely képes lebontani a műanyag hulladékot. „Ezek a mikroorganizmusok elérték, hogy az egykor volt állati és növényi maradványokból felépülő műanyagok visszakapják eredeti, több millió éves szerepüket és újból a földi ökoszisztéma részei legyenek” – írják a cég honlapján. A kísérletek igazolják, hogy a módszer teljes mértékben képes lebontani a polimer alapú csomagolásokat. Egy flakon például – előzetes kémiai kezelés nélkül is – 49 nap alatt az enyészetté válik – írja a Reuters nyomán az Euronews.