Merkely Béla a SOTE-rektora interjút adott a PestiSrácok.hu hírportálnak, ahol többek között azt mondta, hogy a néhány elrettentő példa ellenére, ötven-hatvan év alatt ez a fertőzés nem tűnik veszélyesebbnek, mint az influenza, idősebb korban viszont igen.
Vezetek egy klinikai járványelemző munkacsoportot, minden adatot megkapunk Magyarországról és külföldről. Az adatok azt mutatják, hogy az itthoni intézkedéseknek és a lakosság fegyelmezettségének köszönhetően szép lassan a „plató fázisba” érkezünk…
Jó eséllyel a fertőzések száma már nem fog drasztikusan emelkedni.
Plató fázis: ha egy járványt elengedünk, akkor az eljut egy csúcsig, amikor a legtöbb beteg megfertőződik, majd szép lassan visszahúzódik és nyugvó fázisba kerül. Abban az esetben, ha speciális intézkedésekkel, felvilágosítással, távolságtartással, kézhigiénével, intenzív intervencióval, magyarul az emberek mindennapi életének a megváltoztatásával beavatkozunk a folyamatba, határozottan levághatjuk ezt a csúcspontot. Ilyenkor juthatunk el a „plató fázisba”, ami – ha már csúcsokról beszélünk – egy fennsík a mi görbénken.
Az esetünkben ez azt jelenti, hogy a halálesetek és a fertőzések száma várhatóan már nem fog drasztikusan emelkedni,ráadásul minden légúti betegséget okozó járvány a nyár közeledtével engedni szokott a szorításából, tehát a most tudományosan rendelkezésre álló adatok alapján valóban optimista vagyok: ha nem is olyan, mint máskor, de azért lesz nyarunk. Egészen dicséretes, hogy a releváns összegzések szerint, Európában a negyedik legjobb helyen állunk a járvány elleni küzdelemben.Elmondható, hogy Közép-Kelet-Európa általában véve fegyelmezettebb és jobban teljesít mint Dél- és Nyugat-Európa. Azt azért kiemelném, hogy ez csak az optimista forgatókönyv, mert nagy népsűrűségű helyeken, zárt területeken, amilyen például egy idősotthon, a ragyogó szép időben is pillanatok alatt berobbanhat a fertőzés.
Ez azt jelenti, hogyaz idősotthonokra még hónapok múlva is nagyon-nagyon kell majd vigyázni, minden előírást szigorúan be kell tartani, elég egy kis hiba, hogy sok idős ember megbetegedjen.Egyesek furcsállják, hogy Magyarországon kevés a fertőzött, de közülük sokan, 8-9 százaléknyian meghalnak. Ennek nagyon egyszerű magyarázata van, hiszen a tesztelések nagyobb része idősotthonokban és kórházak krónikus osztályain zajlik, így a nyilvántartott fertőzöttek nagy része a legveszélyeztetettebb korosztályból kerül ki. Örülök neki, hogy az Operatív Törzs a legnagyobb figyelmet most az idősotthonokra, a betegek és egészségesek elszeparálására fordítja. Gyorsan hadd tegyem hozzá, hogy ha valaki egy idősotthonban elkapja a koronavírust, még ne hagyjon fel minden reménnyel, mert az adatok szerint a csoportosan megfertőződött idősek közül is sokan nagyon enyhe tünetekkel esnek át a betegségen. Egyre több információnk van a vírusról, és a viselkedését látva állíthatom, hogy a néhány elrettentő példa ellenére, ötven-hatvan év alatt ez a fertőzés nem tűnik veszélyesebbnek, mint az influenza, idősebb korban viszont igen. A védekezés leghasznosabb módja tehát az idősek izolálása a szakmában vektoroknak nevezett járványhordozóktól, sajnos például a jövő-menő unokától.
Indirekt / PestiSrácok