Ha becsapódna a bolygónkba az az aszteroida, amelyet a csillagászok is feszülten figyelnek, elpusztítaná az általunk ismert életet, a Föld jelentősen lehűlne, s évekig tartó por és szennyező anyagok lennének a légkörbe. A szakértők az elmúlt nyolc év legnagyobb – bolygógyilkos méretű – aszteroidáját fedezték fel, ráadásul esély van rá, hogy a kőzet keresztez a Föld pályáját. Van ok az aggodalomra?
A kutatók épp a Föld és a Vénusz pályáján kerestek űrkőzeteket, amikor a 2022 AP7 névre keresztelt objektumot felfedezték.
Az Astronomical Journal című folyóiratban a tanulmány vezető szerzője, Scott Sheppard és munkatársai azt állítják, három, „meglehetősen nagy” aszteroidát találtak, amelyek közül az egyik – a 2022 AP7 – keresztezi a Föld pályáját, így potenciálisan veszélyes lehet.
A 2022-es AP7 aszteroida 1,1-2,3 kilométer átmérőjű, a csapat szerint ez a 2014 óta felfedezett legnagyobb kőzet. „Minden, 1 kilométernél nagyobb aszteroidát bolygógyilkosnak tekintenek” – mondta Sheppard, hozzátéve: ha egy ilyen objektum a Földbe ütközne, az pusztító hatást gyakorolna az általunk ismert életre, por és szennyező anyagok kerülnének a légkörbe, amik évekig jelen lennének.
„A Föld felszíne valószínűleg jelentősen lehűlne attól, hogy napfény nem érné a bolygót. Olyan tömeges kihalásról lenne szó, amilyenre évmilliók óta nem volt példa” – mondta.
Noha a 2022-es AP7 felfedezése a Ne nézz fel című amerikai filmben bemutatott Armageddon aszteroidáról szóló látomásokat juttathatja eszünkbe, a tanulmány szerint komoly aggodalomra nincs okunk.
„Jelenleg nincs esélye, hogy eltalálja a Földet” – mondta Sheppard, megjegyezve, hogy a 2022-es AP7 akkor keresztezi a Föld pályáját, amikor bolygónk a Nap túloldalán van.
Sheppard hozzátette: lassan, idővel, az aszteroida elkezdi átszelni a Föld pályáját, közelebb kerül a bolygónkoz, de „ez évszázadok múlva lesz, és nem ismerjük elég pontosan a 2022-es AP7 pályáját ahhoz, hogy sok mindent elmondhassunk annak évszázadokkal későbbi veszélyeiről”.
Jay Tate, Országos Földközeli Objektumok Információs Központ igazgatója a Guardiannek azt mondta, „jelenleg a becsapódás valószínűsége meglehetősen alacsony: nem mondanám elhanyagolhatónak, de meglehetősen”.
Szeptemberben a NASA elindította a Dart küldetését: egy űrhajót lőtt ki egy aszteroidára, hogy megpróbálja eltéríteni a pályájáról. A küldetés olyan technológia tesztelésére irányult, amely felhasználható lenne a Földre veszélyt jelentő űrkőzetek hatástalanítására. A múlt hónapban a kutatók megerősítették, hogy a Dart akció sikeres volt.
Tate szerint azonban nem biztos, hogy ez a dolog megfelelő lenne a gyilkos aszteroida pályaeltérítéséhez annak mérete miatt, de vannak más módszerek is.
„Ezek ellenére rengeteg időnk van” – mondta, hozzátéve: lehetséges, hogy több, Dart-szerű műveletet is alkalmazhatunk az aszteroida útvonalának megváltoztatásához.