A forintot is lebombázta a lengyelországi rakétabecsapódás, de a történtek tisztázódása után visszatért oda, ahol az elmúlt napokban megnyugodni látszik az árfolyam.
Azonnal és nagyon durván reagált tegnap a forint arra a kedd esti hírre, hogy az Ukrajnát ért orosz rakétacsapás következményeként rakéta csapódott be a Lengyelország területére is a határ közelében, megölve két embert. A háború kiterjedésének veszélye pillanatok alatt 406-ról 412 forint rántotta az euró árfolyamát.
Ugyanezt az azonnali hatást tükrözte a dollár árfolyama is. A hír előtt 391 forintot adtak a devizapiacon a dollárért, de azt követően azonnal 399-ig ugrott az árfolyam. Mostanra azonban már kijelenthető, hogy ez a hatás csak addig tartott, amíg nem tisztázódott, hogy a rakétacsapódás nem szándékos, Lengyelország elleni támadás eredménye, hanem nagy valószínűséggel egy célt tévesztett ukrán légvédelmi rakétáról van szó, amelyet a lengyel határ közelében lévő ukrán város elleni bevetett orosz rakétára lőhettek ki.
A forint tehát visszatért a 406-407 körüli euróhoz és a 390 körüli dollárhoz. Az elmúlt két hónap óriási hullámzása után a forint a 400–410 forinti sávban látszik stabilizálódni, amiben a tegnapi kiugrás, majd visszaerősödés csak egy rövid kitérő volt – állítják a Bank360.hu szakértői.
A forint a háború kitörését követően folyamatos gyengült, aminek hatására a február végi 355 körüli euróárfolyam csaknem 415-re emelkedett július közepére. Ekkor egy extra kamatemeléssel az MNB meg tudta gátolni a további gyengülést. Ezután a forint egészen szeptember végéig egy széles sávban, 390 és 410 között ingadozva viszonylag stabil maradt, időnként valamivel e fölé vagy alá menve.
A jegybank utolsóként beharangozott szeptember végi kamatemelését követően azonban elszabadult az árfolyam, egészen 433-ig gyengült a forint. Az MNB erre reagálva hirdetett meg a 13 százalékos alapkamathoz képest egy 18 százalékos egynapos betéti kamatot. Ezen az áron sikerült megfogni a forint árfolyamát, ami fokozatosan visszatért a szeptemberben jellemző 400–410-es sávba. Itt érte a tegnapi rakétacsapás híre. Az erre való durva, de szerencsére rövid ideig tartó árfolyammozgás a Bank360.hu szakértői szerint jól mutatják, hogy bármilyen váratlan külső hatás, különösen a háborúval kapcsolatos hír bármikor megrángathatja a forintot.
A dollár az elmúlt időben jelentősen gyengült az euróhoz képest, ismét a paritás (azaz az egyenértékűség) szintje alá esett, ebből fakadóan a forint is jelentősen erősödött a dollárhoz képest, a 445-ös csúcshoz képest 390 közelébe süllyedt. A dollár forintárfolyama most ugyanúgy reagált a háborús hírre, mint az euróé.