A statisztikák jól mutatják, hogy hatalmas bérszakadék van a magyar társadalomban, és az eredmények szerint a legszegényebb településeken hozzávetőlegesen 15-ször kisebb az egy lakosra jutó nettó belföldi jövedelem, mint a leggazdagabb településeken.
A Pénzcentrum most megmutatta, melyik a 10 legszegényebb település Magyarországon:
Szakácsi
Uszka
Istvándi
Bihardancsháza
Felsőszenterzsébet
Bódvalenke
Gadna
Csenyéte
Tornanádaska
Felcsút
Meglepő módon Felcsút, ahol a magyar miniszterelnök, Orbán Viktor is felnőtt, került az első helyre. A Pénzcentrum az alábbi adatokat közölte a faluról:
Egy lakosra jutó nettó belföldi jövedelem: 173 055,50 Ft/év
Nyilvántartott álláskereső, 100 15-64 évesre (fő): 1
Legfeljebb 8 általános iskolát végzett nyilvántartott álláskeresők aránya (százalék): 43,8
Magas presztízsű foglalkoztatási csoportokban foglalkoztatottak aránya (százalék): 24,5
A lap megjegyezte, hogy Felcsút esetében, a 2020-as évre vonatkozóan még 1 043 825,4 forintot mutatott a TeIR ugyanezen adatsora. Az esetleges adathibák vagy félreértések tisztázására a lap felkereste a rendszert a területfejlesztési miniszter megbízásából üzemeltető Lechner Nonprofit Kft-t, de egyelőre nem kaptak választ a kérdéseikre.
Sokkoló, de a fent említett településeken az évi 200 ezer forintot sem keresik meg a legtöbben.
Mivel a mutató a személyi jövedelemadó adatokból indul ki, nagy vonalakban egész jó képet adhat az országos életszínvonalbeli különbségekről – mondta Madár István, a Portfolio vezető makrogazdasági elemzője, aki hozzátette, hogy ennek a statisztikának is vannak korlátai, ami miatt nem biztos, hogy teljesen jól mutatja be a jövedelemkülönbségeket.
Mint említettük, a mostani adatok szerint a legszegényebb településeken hozzávetőlegesen 15-ször kisebb az egy lakosra jutó nettó belföldi jövedelem, mint a leggazdagabb településeken.
A második helyen álló Tornanádaskán az egy lakosra jutó nettó belföldi jövedelem: 187 773,00 Ft/év. A nyilvántartott álláskereső, 100 15-64 évesre (fő): 23,9. A legfeljebb 8 általános iskolát végzett nyilvántartott álláskeresők aránya (százalék): 86,4, és magas presztízsű foglalkoztatási csoportokban foglalkoztatottak aránya csupán 0,5 százalék.