Az állatvédősséghez érkezett jelzések alapján mindegyik eb evett nyers csirkét.
Több mint 100 kutya volt képtelen felállni egyik napról a másikra Hajdú-Bihar megyében: mindegyikük hátsó végtagi gyengeséget mutatott. Az állatvédőrséghez folyamatosan érkeznek a bejelentések, de egyelőre a sokat látott szakemberek és állatorvosok előtt is rejtély, mi okozhatja a jelenséget. Az első eseteket Debrecen és környékéről jelentették közel két héttel ezelőtt, mostanra azonban az ország számos más pontján, például Budapesten is felütötte a fejét a jelenség, amelyhez egyesek szerint köze lehet a nyers hússal való táplálásnak.
„Nagyapám 17 éve eteti nyers hússal a kutyáit, amelyeknek semmi bajuk. Ám azokat a csirkéket ő otthon maga neveli” – kezdte a kutyakiképzőként és rehabilitátorként tevékenykedő Ármin, aki saját, mentett kutyáját is hét éven át etette nyers hússal. Bár minden alkalommal megfelelően kezelte a húsokat, Smoke mégis bénulni kezdett. „Többnyire piacról vásároltam igazi, tanyasi csirkét, illetve vadhúsokat adtam neki, de előfordult, hogy boltban vettem fóliázott terméket. Végül egyik napról a másikra már nem állt lábra, elkezdtek sorvadni az izmai és rengeteget fogyott. Hat orvos sem tudta megmondani, mi baja, külföldön derült ki, hogy toxoplasma nevű baktérium volt a csirkehúsban, attól kezdett bénulni. Szerencsére hamar észrevettem a panaszokat, így a gyors segítségnek hála mára teljesen felépült. Azóta táppal etetem.”
Dr. Sipos Attila állatorvos nem biztos abban, hogy a bénulást valóban toxoplasma okozhatta, az ugyanis a kutyák, macskák bélrendszerében tanyázó élősködő. A szakember szerint mindenesetre nyers hússal való etetésnél fokozottan figyelni kell arra, hogy a hús megbízható forrásból származzon és minőségi legyen.
„Ha hússal etetünk, azt frissen, jól átmosva, megfelelően porciózva kell a kutyának adni, a maradékot pedig le kell fagyasztani. A következő alkalommal felolvasztást követően meglangyosítva kell az állatnak odaadni. Nyersen egyedül disznóhússal nem tanácsos etetni a kutyákat, ám kapjanak bármi mást, a higiénia nagyon fontos. A rothadó húsban megtelepedhet a botulizmust okozó baktérium, amely előidézhet bénulást. A szintén bénulással járó, úgynevezett APN idegrendszeri betegséget is okozhatják kórokozók, valamint bizonyos baktériumok külső sérülésen keresztül juthatnak az állat szervezetébe, hasonló kórképet okozva” – magyarázta a szakember.
Az állatvédők a Debrecenben lebénult kutyák laboreredményeire várnak. Az ebek a tünetek megjelenése előtt nyers csirkét fogyasztottak.
„A kórkép úgy néz ki, hogy a kutya először csak sántítani kezd, majd egyre nehezebben ül le, végül nem képes felállni. Ezt követi a teljes hátsó rész bénulása” – részletezte Schreiter Katalin, az Országos Állatvédőrség munkatársa. „A gazdik annyit tehetnek, hogy fagyasztással vagy főzéssel hőkezelik az állatoknak szánt ételeket. Ha tünetet észlelnek, mindenképpen forduljanak állatorvoshoz!”
Indirekt/Blikk