Nem mindegy, hogyan tároljuk és szállítjuk az üzemanyagot. Mutatjuk, mire érdemes figyelni!
Elképzelhető, hogy januártól megszűnik az üzemanyagokon lévő ársapka. A piaci szereplők már régóta fenntarthatatlannak vélik a rendszert, a kis benzinkutak sorra zárnak be. De egyre nagyobb az elkeseredés az autósok között. Vajon lesz elég üzemanyag jövőre? A bizonytalanság meggondolatlanságot szül, sokan bespájzolnak, pedig nem is tudják, hogy milyen veszélyes, ha otthon raktároznak el nagy mennyiségben üzemanyagot.
Nincs értelme felhalmozni otthon jelentős mennyiségű üzemanyagot. A tárolása kifejezetten balesetveszélyes, ráadásul a közhiedelemmel ellentétben az üzemanyag már fél év alatt is veszít a minőségéből, sőt meg is romolhat ennyi idő alatt.
Akkor mennyi üzemanyagot tárolhatok otthon? A tárolható mennyiséget a különböző épülettípusokra megállapított, fokozottan tűz- vagy robbanásveszélyes (benzin), illetve a mérsékelten tűzveszélyes (gázolaj) anyagok tárolására vonatkozó jogszabály határozza meg. Ez egy társasházi lakásban 10 liter benzint és 30 liter gázolajat jelent. Családi házban ennek a duplája is tartható.
Garázsban mindössze 5 liternyit engedélyeznek, ráadásul kötelező a tárolóedény közelében felitató anyagot is tartani. Ne feledjük, ha ezeket a szabályokat figyelmen kívül hagyjuk, akkor jelentős büntetésre is számíthatunk. Ennek az összege a „túltárolás” mértékétől függ, a néhány tízezer forinttól akár a milliós tételig is terjedhet.
A jelenlegi jogszabályok azt mondják ki, hogy a veszélyes anyagok szállítására való jogosultság nélkül (ADR vizsga) egy magánszemély összesen 240 liter üzemanyagot szállíthat az autójában. (Az autó tankjában lévő mennyiség ebbe nem tartozik bele.) Sőt olyan tárolóedényt kell használni, ami a maró hatásnak ellenáll, gyulladási veszélyt nem jelent és megfelelően zárható. Ilyen tárolóedényt egyébként már minden benzinkúton lehet kapni. Arról is gondoskodni kell, hogy egy esetleges karambolnál a tartály ne sérülhessen meg. A nem megfelelő szállításért is járhat bírság.