A politikust sem Dobrev Klára, sem Gyurcsány Ferenc nem hívta fel a vereség óta, ő viszont még Lázár Jánost is felkereste, sőt, Kocsis Mátétól Orbán Viktor miniszterelnök számát is elkérte.
„Száz százalékban Gyurcsány vagyok, nem sok marad a hullaságnak” – válaszolta Márki-Zay Péter a 24.hu-nak adott interjújában arra a kérdésre, hogy most épp hány százalékban politikai hulla. Mint az ismert, Lázár János a Fidesz Csongrád-Csanád megyei 4-es számú választókörzetet megnyerő képviselője egy korábbi beszélgetésben azt mondta: ,,A győzelemnek megvan a jutalma, a vereségnek pedig megvan az ára. Az én jutalmam az lesz, hogy dolgozhatok a hazámért. Márki-Zay vereségének pedig az lesz az ára, hogy 2022. április 3-án este tíz órára politikai hulla lesz.”
Igen, sajnos a politikai hullaságom kérdésében teljes az egyetértés Lázár János, Jakab Péter és Gyurcsány Ferenc között. Sőt, ez már nem is csupán egyetértés, inkább érdekközösség: mind azt szeretné, hogy politikai hulla legyek. – válaszolta a vasárnapi választáson egyéniben és országosan vereséget szenvedő miniszterelnök-jelölt arra a felvetésre, hogy még sok szövetségese szerint is egyetért Lázárral.
Egy kérdéssel később azonban maga Márki-Zay is elismerte: ha a politikai karrier a fokmérő, akkor nem áll jól, igaz sose karrierként, megélhetésként gondolt a politikára, hanem hatni, tenni akart a közösségért, az emberekért és van egy óriási előnye: a becsülete.
„Hódmezővásárhely polgármestere vagyok 2018 óta, a kezemhez egyetlen fillér sem tapad, minden tettemet a tisztesség vezeti, átláthatóak a pályázatok, adományokból, önkéntesekkel fejlődik a város. Ami, meglehet, a politikai ellenfeleim szemében politikai hullává érdemesít, én mégis a tisztességben hiszek” – fejtette ki.
A politikus azzal folytatta, hogy továbbra is végtelenül csalódott vagyok és szomorú a múlt vasárnapi választás eredményei miatt, a választás tanulsága pedig számára az, hogy egy hatékonynak tűnő logikai modellt követve ugyan mindent megtett az ellenzék a sikerért, ám mégis kudarcot vallottak, vagyis nem volt jó a modell.
„Őszintén hittem, hogy a politika egy társasjáték, olyan, mint a monopoly, a sakk, a go vagy bármely kártyajáték, ahol megtanulod a szabályokat és a trükköket, és ha élesben is képes vagy fegyelmezetten, kreatívan és bölcsen alkalmazni a tudásodat, akkor jó eséllyel nyersz” – mondta Márki-Zay, aki szerint „mára a politika nevű társasjáték mögül eltűnt a becsületes demokrácia, eltűnt a tiszta választás”. De bízott benne, hogy még ilyen feltételek között is legyőzhető a Fidesz, csak annyi kell, hogy összefogjanak, az erőforrásbéli hátrányaikat pedig munkával pótolják, mutassák magunkat az internetes felületeken is, és legyenek jelen április 3-án a szavazókörökben, így gátolva meg a csalásokat.
A munkát elvégeztük, mégis látványos kudarc a vége. Elvéreztünk a brutális propagandával szemben, képtelenek voltunk hatástalanítani a Fidesz olyan aljas hazugságait, mint hogy magyar katonákat küldenénk meghalni Ukrajnába, és hogy elzárnánk a gázcsapokat.
Márki-Zay elmondta, nagyon örülne, ha azt mondhatná, hogy a hibáik miatt szenvedtek vereséget, mert ebben az esetben csupán ki kellene javítani azokat a hibákat, és négy év múlva győznének, ám úgy véli, ennél sokkal rosszabb a helyzet és számára is lesújtó volt a felismerés, hogy jelen keretek között nem győzhető le a Fidesz. Azt is reméli, hogy annál bölcsebb a közös ellenzéki emlékezet, hogy neki tulajdonítsa a vereséget, és személyesen úgy gondolja, neki tiszta a lelkiismerete.
Márki-Zay szerint „ostobaság”, hogy ő Gyurcsány embere lett volna, ezt pedig a DK elnöke is bizonyította, amikor vasárnap a vereség után rögtön beleszállt.
Alig várta, hogy elbukjuk a választást. Nyilván örült volna a győzelemnek, de a vereséggel kalkulált, és amint kiderült, hogy valóban kikaptunk, azonnal elhatárolódott tőlem, igyekezett rám tolni a felelősséget. Ezzel igazolva, hogy nem vagyok se „mini Feri”, se „száz százalékban Gyurcsány”. Nem véletlen, hogy nem velem próbálták lejáratni Gyurcsányt, hanem Gyurcsánnyal próbáltak lejáratni engem – tette hozzá, majd egy mondattal később odáig ment, hogy „múlt vasárnap nem rám mondtak nemet a választók, hanem Gyurcsány Ferencre, aki sajnos súlyos tehertétel az ellenzéken, milliók rettegnek tőle, és ha föltűnik az egyik oldalon, a választók jelentős része fut a másik irányba”.
A politikus elmondta, nem lepte meg, hogy a vereséget követően nem az összefogás pártvezetőivel állt a szavazóik elé és hogy a DK, a Jobbik és az LMP vezetése távol maradt. Állítása szerint valaki jó előre, hónapokkal ezelőtt megígérte neki egy ellenzéki tárgyaláson, hogy egyedül kell majd elvigye a balhét.
Nevet nem árulok el, de azt mondta az illető, hogy ha elbukunk, akkor én leszek a hibás, és ne számítsak arra, hogy osztozni fog velem a vereségben.
Az interjú további részében elmondja, szerinte Dobrev Klára vagy Karácsony Gergely miniszterelnök-jelöltségével még Budapestet is elbukták volna, mert azok a fiatalok és azok a konzervatívok, akik rá hajlandóak szavazni, baloldali jelölt hívószavára nem hallgatnak. Hozzátette, sem Dobrev Klára, sem Gyurcsány Ferenc nem hívta fel a vereség óta, de ez nem tűnt fel, mert sokszor csörög a telefonja, felhívta például Iványi Gábor is.
„Meg Fekete-Győr András, akivel ugyan nem beszéltem, de küldött egy hosszú SMS-t. És a cigányság is hívott, a zsidóság is hívott, a keresztények is, püspök is volt köztük, és nem Beer Miklós, de nem mondom meg, hogy ki. És mindenki támogatólag. Még a kommentelők is kifejezték az együttérzésüket, kitartást kívántak, és gratuláltak, hogy én mindent megtettem, rajtam nem múlott. Az utcán is megállítanak, körém gyűlnek, biztatnak.” – mesélte Márki-Zay.
Az is kiderült: ő is felhívott embereket, beszélt például Lázár Jánossal, aki nem zárkózott el attól, hogy a későbbiekben leüljenek beszélni egymással. Márki-Zay tervezi Orbán Viktort is felhívni, de mivel nincs meg a száma, Kocsis Mátétól kérte el. Ezt követően elmondta, szeretne leülni a miniszterelnökkel beszélni.
Zárszóként pedig azt mondta, nem zárná ki a lehetőségét, hogy újra miniszterelnök-jelölt legyen és ő is hisz abban, hogy „soha ne mondd, hogy soha”, de ez jelenleg nem valószínű, hiszen szerepvállalása nem érdeke se a kormánynak, se az ellenzéknek.