Karácsony Gergely főpolgármester rendkívüli bejelentést tett október 7-én. Úgy nyilatkozott, hogy „minél nagyobb a baj, annál több igény van a szolidaritásra”, és elismerte, az FKF munkabeszüntetése felnyitotta a szemüket, hogy a nehéz helyzetben is segítséget kell nyújtaniuk a Budapest-család vállalatai és intézményei számára.
A szemétszállítás beszüntetésével kapcsolatban reménykednek, hogy mihamarabb visszaáll minden a régi kerékvágásba.
„Ma hajnalban helyreállt Budapesten a hulladékszállítás megszokott rendje. Az elmúlt napok vitáit sikerült jó kompromisszumokkal lezárnunk, és ma Budapest minden pontján menetrend szerint zajlott a hulladékszállítás” – osztotta meg Karácsony Gergely, majd köszönetet mondott a megállapodás összes résztvevőjének a megállapodást illetően.
A napokban megpróbálják utolérni magukat a felgyülemlett szemét elszállításával a fővárosban ugyanúgy, mint az agglomerációban. A főpolgármester arra kérte a lakosságot, hogy amit eddig nem sikerült az FKF dolgozóinak elszállítani, azt – amennyiben szelektív hulladék: átlátszó zacskóban, kommunális esetében pedig bármilyen zsákban – helyezzék a kukák mellé. Ezt a megszokott időpontban viszik majd el.
„Ez az ügy azonban természetesen nem önmagában áll, hiszen a hulladékszállítás kapcsán kialakult krízishelyzet azzal a szociális válsághelyzettel függ össze, amely nem csak a BKM-nél és a hulladékszállításban dolgozóknál, hanem sajnos a legtöbb magyar háztartásban jelentkezik” – magyarázta a politikus, és így folytatta:
„Éppen ezért az elmúlt napokban egyeztetve a fővárosi cégek, intézmények munkavállalóival, képviselőivel, szakszervezetekkel, arra az elhatározásra jutottunk, hogy amit a hulladékszállításban dolgozó kollégáink megkapnak, azt a béren kívüli rezsitámogatást kiterjesztjük a Budapest-család minden munkavállalójára” – mondta Karácsony.
A támogatás mértékét egyszeri összegben szabták meg:
Ennek megfelelően még az idei évben egy rendkívüli, bruttó 200 ezer forintos rezsitámogatást adunk minden fővárosi intézmény és minden fővárosi cég munkavállalói számára – amelyet az önkormányzat heteken belül eljuttat a munkavállalók bankszámlájára. Karácsony Gergely azonban némi aggodalmat keltett, mivel még nem tudják, honnan teremtik elő ennek a forrását.
Ezt követően pedig ismét felhívta rá a figyelmet, hogy a kukaholding tartozik 15 milliárd forinttal, amelyet például a megfelelő bérek biztosítására fordíthatnának.
Budapest önkormányzata is borzasztóan nehéz helyzetben van, 2023-ra vonatkozóan több a kérdés, mint a válasz. Ettől függetlenül az FKF sztrájkja ébresztőként hatott, hiszen realizálták, hogy sok más vállalkozásnál és intézménynél hasonló problémákkal küzdenek.
„A főváros vezetése is igyekezett szolidáris lenni, hiszen tudjuk azt, ha megadjuk az egyik cég munkavállalóinak a jogos igényeiket, akkor nem tehetjük meg, hogy másoknak nem adjuk meg ugyanezt, hiszen nem szeretnénk kettős mércét alkalmazni” – mondta Karácsony Gergely, majd megkérte a budapesti lakosokat, hogy szeressék a kukásokat, a buszvezetőket és a többi munkavállalót, hiszen kemény munkát végeznek.
A főpolgármester elismerte, hogy ha meg szeretnék őrizni a főváros és az agglomerációba tartozó települések zavartalan működtetéséhez elengedhetetlen szolgáltatásokat, segítséget kell nyújtaniuk a végrehajtásért felelős cégeknek és intézményeknek.