A Farkasréti temetőben búcsúztatták el a koronavírusban elhunyt Csollány Szilvesztert. A Magyar Torna Szövetség korábban kiadott közleménye szerint a sportoló búcsúztatóján a ravatalozó előtti nyitott téren, a szertartás előtt egy szál virág elhelyezésével róhatták le kegyeletüket a gyászolók.
Az olimpiai bajnok tornásztól családja és barátai mellett a teljes sporttársadalom búcsúzott. Az eseményen az Emmi nevében Szabó Tünde sportért felelős államtitkár, az olimpiai család nevében pedig Deutsch Tamás, a Magyar Olimpiai Bizottság alelnöke mondott beszédet. A Magyar Torna Szövetség elnöke, Magyar Zoltán is búcsúbeszédet tartott, a család nevében Mórádi Zsolt, a család barátja emlékezett. Már 11 óra előtt érkeztek a búcsúztatóra.
A megemlékezésen részt vett többek között Wladár Sándor, a Magyar Úszó Szövetség elnöke, Vári Attila, a Magyar Vízilabda Szövetség elnöke, Kulcsár Krisztián és Borkai Zsolt, a MOB korábbi elnökei, Berki Krisztián olimpiai, világ- és Európa-bajnok tornász, Egerszegi Krisztina, ötszörös olimpiai bajnok úszó, Szécsi Zoltán háromszoros olimpiai bajnok vízilabdázó, Darnyi Tamás négyszeres olimpiai bajnok magyar úszó, sportvezető, valamint Csisztu Zsuzsa, az MSÚSZ alelnöke is.
Szabó Tünde sportért felelős államtitkár megható szavakkal búcsúzott Csollánytól:
– Ilyenkor keressük a szavakat, de nem találjuk – mondta az EMMI nevében Szabó Tünde. – Huszonegy év alatt semmit sem halványult az a gyakorlat, amivel Szilas Sydneyben olimpiát nyert. Motivációt jelentett ő az egész sporttársadalomnak, nemcsak a tornászoknak. Sajnos sokkal korábban ment el, mint azt az élet megkívánná, s ezt nem lehet elfogadni, de örökre a bajnokunk marad. Legyen áldott az emléke, sosem feledjük, mindig itt lesz velünk.
Deutsch Tamás, a Magyar Olimpiai Bizottság alelnöke arra emlékeztetett minket, hogy Csollány Szilveszter a sport egyetemes bajnoka, ráadásul egy ókori, tradicionális sportágé.
– Nincs magyar, akinek a fejében ne lenne ott Csollány aranygyakorlata Sydney-ből. Az ő halála is rávilágított bennünket arra, hogy nincs az a keménység, az a testi erő, ami le tudná győzni a gyilkos kórt. Nagy küzdő volt, szurkoltunk neki ezúttal is, de sajnos ez is kevés volt. A legnagyobb bajnokok egyike, emléke itt fog velünk élni örökké.
Magyar Zoltán, a Nemzet sportolója, a Magyar Torna-szövetség elnöke különösen közel állt Szilashoz.
– Nagyon nehéz szembesülnöm azzal, hogy most őt búcsúztatjuk. Biztos voltam benne, hogy legyőzi a koronavírust. És szerintem sokan mások is így gondolták. Igazi öntörvényű őstehetség volt, őserővel, akiről utolsóként gondoltuk, hogy meg tudja ölni a gyilkos kór. Óriási veszteség a halála a magyar sport-, de különösen a tornatársadalomnak, ám ezt talán mondanom sem kell. Hiányozni fog, nagyon.
Berki Krisztián, olimpiai bajnok tornász pályafutásában hatalmas lökést adott Csollány 2000-es Sydney-i győzelme.
– Ő volt a példaképem, nagy szerepe volt abban, hogy belőlem is tornász lett. Tizenöt éves voltam a Sydney-i olimpia idején, igazi hősként tekintettem rá, s hatalmas lökést adott a győzelme, a tökéletes gyakorlata ahhoz, hogy én is a csúcsra jussak. Tulajdonképpen én is az ő hatására lettem komoly sportoló. Valójában még egy hónapja sem gondoltam, hogy itt hagy minket, bíztam a gyógyulásában, az életerejében, a felépülésében. Hiszen nagy harcos, erős ember volt, dolgozott benne az élni akarás. Sosem feledem, mit köszönhetek neki.
Indirekt/Blikk