Az RTL Magyarország épülete előtt tiltakozók (vágók és más műszaki kollégák) és a munkabeszüntetésben részt vevők kifogásolják a bérük nagyságát és más feltételeket.
Az esti RTL-es főműsoridős műsorok műszaki feladatait végző, például vágásban részt vevő emberek egy része munkabeszüntetésbe kezdett hétfő reggel, mivel elégedetlenek a munkafeltételekkel. Rövid, rendőrségen is bejelentett utcai demonstrációt is tartanak az RTL Nagytétényi úti székháza előtt, ahová virágokkal érkeztek, hogy ezzel is kifejezzék megegyezési szándékukat a médiavállalattal – értesült a Media1.
Rónay Ferenc, a Magyar Mozgóképkészítők Szakszervezetének (MMKSZ) elnöke a portálnak elmondta, hogy ugyan a tiltakozásban részt vevő személyek többségükben tagjai a szakszervezetüknek, az akció szervezése az érintettek önálló kezdeményezése volt. A szakszervezet ebben értelemszerűen nem is vehet részt, tekintve, hogy a tiltakozóknak nincs sztrájkjoguk, mivel nagy többségükben nem állnak munkajogviszonyban, ráadásul az RTL Magyarország nem is ismeri el a szakszervezetet képviselettel rendelkezőnek, így a törvényben biztosított jogait sem tudja gyakorolni. A demonstrációt Rónay magánszemélyként jelentette be a rendőrségen,
Szabó Imre Szilárd, a Munkástanácsok (az MMKSZ ennek a szakszervezeti konföderációnak a tagszervezete) ügyvezető alelnöke, ügyvéd elmondta, hogy sok embert – egyébként nem csak a médiaiparban – jellemzően polgári jogi (tipikusan vállalkozási, megbízási) szerződés alapján foglalkoztatnak a különböző gazdasági társaságoknál, de szerinte ugyanolyan – gazdaságilag függő – helyzetben van ez a réteg, mint a (jogi értelemben vett) munkavállaló, éppen ezért hasonló szociális és munkajogi védelmi szükséglete lenne indokolt.
Szabó Imre Szilárd szerint ez az eset is arra világít rá, hogy a jogi szabályozás nem tud érdemben mit kezdeni az ehhez hasonló jelenségekkel, mivel nem is zárulhat a tiltakozás kollektív munkajogi értelemben „értelmezhető” megállapodással, tekintve, hogy a szakszervezet által kötött kollektív szerződés nem vonatkozhat polgári jogi jogviszonyban foglalkoztatottakra. Ezt a kihívást a jogalkotónak kellene sürgősen kezelnie, amire kiváló példa a német szabályozás, amely megnyitja azt a lehetőséget, hogy az ilyen személyek érdekképviseletei kollektív szerződést kössenek a megbízói, megrendelői oldallal.
A portál információi szerint az RTL Magyarország épülete előtt tiltakozók (vágók és más műszaki kollégák) és a munkabeszüntetésben részt vevők kifogásolják a bérük nagyságát és más feltételeket. Október 15-ét, azaz a tegnapi napot jelölték meg a bérrendezés határidejének, ennek lejárta után döntöttek a tiltakozásról.
Állítólag a tiltakozók a demonstráció végén – amit körülbelül egyórásra terveznek – virágokat fognak átadni az RTL épületében. Az RTL Híradót nem érinti a demonstráció és a munkabeszüntetés, az egyéb esti főműsoridős műsorokból vesznek részt tiltakozók.
Az RTL Magyarország egyelőre nem reagált.