Csütörtökön alkalmazzák Magyarországon először a terápiát. Ennek lényege, hogy már felgyógyult emberekből nyert vérplazmát adnak be egy súlyos állapotban lévő magyar koronavírusos betegnek.
Vályi-Nagy István a Dél-pesti Centrumkórház főigazgatója csütörtök reggel az M1-en nyilatkozott az új terápiás módszer bevezetéséről. Elmondta, hogy a vírus ellen egyelőre nincs oltás, viszont létezik olyan terápia, amely passzív immunizálással gyógyít. Ez azt jelenti, hogy nem a betegek immunrendszerét stimulálják, hanem már felgyógyult emberek ellenanyagait használják fel a betegség leküzdésére. Ezt a terápiát itthon várhatóan a mai napon alkalmazzák először egy súlyos állapotban lévő betegen – jelezte a főigazgató, hozzátéve, hogy felgyógyultak vérplazmáját juttatják be neki.
Egy nappal korábban jelent meg az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) felhívása, melyben a minél hatékonyabb kezelés érdekében a vírusfertőzésen már átesett, a „védettségüket megosztani hajlandó” újabb vérplazmadonorokat keresnek. A felhívás kitér arra is, hogy a jelentkezők ezzel hozzájárulhatnak a koronavírusos betegek tüneteit enyhítő kísérleti vérplazmaterápia kidolgozásához és alkalmazásához.
Indirekt/MTI