Újból emeli a tétet az EU-val szemben a szankciós tárgyalásokon az Orbán-kormány.
Noha sajtójelentések szerint Kirill pátriárka személyének kitiltása miatt jelentett be vétót a magyar kormány az uniós szankciós csomagra, lengyel értesülések szerint továbbra is az olajembargó az ok, vagyis az orosz olaj továbbértékesítésének tervezett tilalmát szeretné töröltetni a csomagból a magyar tárgyalódelegáció.
Nem biztos, hogy Kirill pátriárka ügye a valódi ok, amiért az Orbán-kormány vétózott: sokkal inkább arról van szó, hogy bár Magyarország mentességet kap az orosz olajimport tilalma alól, de Lengyelország képviselői azonnal jelezték a csúcson, hogy egy dolog a vezetékes fosszilis üzemanyagok behozatala, egy másik pedig azok exportértékesítése – szemlézte a Wyborcza lengyel lap írását a Napi.hu. A varsói vezetés követeli, hogy tiltsák meg, hogy finomított olajterméket adhasson el Magyarország – illetve a többi, a vezetékes olajtól függő állam –, ha az orosz forrásból származik.
„Magyarország napokig megakadályozta a csúcstalálkozó döntéseinek jóváhagyását, és emelte a tétet. Nemcsak Kirillről van szó, hanem a finomítói termékek eladásának lehetőségét is három évre meghosszabbíttatnák” – írta Beata Płomecka, a lengyel közrádió brüsszeli tudósítója helyi értesüléseire hivatkozva.
Szerdán reggel kellett volna az uniós nagyköveteknek végleges formába önteni a szankciós csomagot, de sajtóhírek szerint ekkor jelezte a magyar nagykövet, hogy nem tartja elfogadhatónak azt. A tárgyalás emiatt félbeszakadt.