Rendkívüli sajtótájékoztatót tartott tegnap este Gulyás Gergely kancelláriaminiszter és Hernádi Zsolt Mol-vezér.
A sajtótájékoztatót rendkívüliségét mi sem jelzi jobban, mint az, hogy ma 22.30-ra hívták össze, azt követően, hogy a Mol rendkívüli átmeneti intézkedéseket jelentett be: közölték, nem szállítanak a partnereinek üzemanyagot hétfőig, s csak akkor tudják biztosítani a benzint és gázolajat, ha a partnerek maguk oldják meg a szállítást. Mint ismert, a benzinhelyzet drámai: a kutak országszerte kifogytak a naftából, óriási sorok állnak mindenhol, ahol még üzemanyaghoz lehet jutni.
Gulyás Gergely miniszter a Kormányinfón azt mondta: bár az ország sikeresen harcolt az orosz kőolajszállítás tilalma és a szankciók ellen, bekövetkezett, amitől tartottunk: gond van az ország üzemanyag-ellátással. Ezért a 480 forintos árat már nem tudjuk biztosítani, a benzinárstopot megszünteti a kormány.
Hernádi Zsolt szerint soha nem látott krízishelyzet alakult ki, a hetvenes évek óta nem tapasztalt sorok alakultak ki a kutaknál. Nem volt elérhető benzin vagy dízel, és nem az volt a kérdés, hogy hatósági áras vagy sem – tette hozzá.
A MOL történetében eddig ilyenre nem volt példa – mondta.
Az elmúlt két napban 871 olyan rendelésük volt, amelyet vissza kellett mondaniuk, s példátlan korlátozásokat kellett bevezetniük. Beindult egyfajta pánik – közölte az elnök, hozzátéve: a Mol eddig bírta, ám most jeleznie kellett a kormánynak, hogy nem tudják biztosítani tovább az ellátást.
A Mol minden negyedik liter olajat Szlovákiából importálta, de vissza kell hozni a teljes importot, hogy az ellátás zavartalan legyen. Ez az árstopos rendszerben nem megy.
Azzal, hogy a hatósági ár még mindig itt van, hozzájárul a hazai feszültségekhez. Fel kell készülnünk az előttünk álló időkre, két hónap múlva újabb kritikus helyzet vár ránk, a brüsszeli szankciók késleltetett hatása: a február 5-i újabb szankciós csomag miatt további 10 százalék dízel hiányozik majd a piacról – tette hozzá Hernádi. Ennek olyan helyzetben kell találnia az országot, amikorra az egyensúlyi helyzet ismét kialakul.
A háború miatt eddig is voltak fennakadások, ezért vissza kell állítani az importot, és fel kell készülni arra, hogy átálljunk alternatív megoldásokra. Ám az import visszaállítsa nem megy egyik napról a másikra, ma kell lépni ahhoz, hogy stabil, importtal megtámogatott piac legyen az országban.
Kérdésre Hernádi Zsolt elmondta: a problémamentes helyzet visszaállása viszonylag gyorsan megtörténik majd, az importőrök is visszatérnek, de egy-másfél-két hónapig eltart, amíg a teljes stabilitás visszatér.
23.00-kor lép hatályba a piaci ár, a kutak most állnak át, ezt csak így lehetett meglépni – mondta Gulyás Gergely.
641 forint lesz a benzin, 699 a dízel átlagára – mondta Hernádi Zsolt.
Hernádi Zsolt kérdésre azt mondta, a szankciók az okai annak, hogy az ársapkát be kellett vezetni, és annak is, hogy az ellátás fenntarthatatlan. Az egész európai piacnak sok kárt okoztak a korlátozó intézkedések.
Gulyás Gergely elismerte, hogy az ársapka megszüntetése tovább növeli az inflációt, azt azonban nem árulta el, hogy a kormány szerint mennyivel.
Hernádi Zsolt szerint a piac normalizálódik, az elmúlt napok pánikvásárlásai nem ismétlődnek meg. Gulyás Gergely az egyéb ársapkás termékek további sorsáról azt mondta, azokat fenntartani addig van értelme, amíg nem alakul ki tartós hiány.
Hernádi Zsolt azt mondta, a Mol hazai finomítója napokon belül teljes kapacitással működik majd, s heteken belül jelentős javul az ellátás, de teljes stabilitásról csak egy-másfél hónap múlva lehet majd beszélni. Ez azt is jelenti, hogy a tartalékokat is feltöltik.
Újságírói kérdésre Hernádi Zsolt arról is beszélt, az első kritikus helyzet nyáron következett be, mikor a schwechati finomító leállt, így a stratégiai készletekhez kellett nyúlni.
– A kormány mindaddig fenntartotta az ársapkát, amíg ez lehetséges volt, és ha mérleget kell vonni, a magyar emberek érdekeit az szolgálta, hogy tartsuk fenn az ársapkát, amíg lehet – mondta Gulyás, hozzátéve: a piaci árral még mindig az alsó harmadában leszünk az európai árszínvonalnak. Az ársapka-rendelet megszüntetését Orbán Viktor miniszterelnök írta alá, miután hazatért Albániából – jelentette ki.
Gulyás Gergely azt mondta, mivel most következett be, hogy az ellátás biztonsága nem szavatolható, így nem lehetett tovább várni a döntéssel. Az elmúlt 13 hónap minden magyar családnak megérte – tette hozzá.
A taxisokkal kapcsolatos kérdésre azt mondta, készek a tárgyalásra, és mindenkinek szeretnének ebben a rendkívüli helyzetben segíteni.
Hernádi Zsolt arra a kérdésre, hogy mekkora kárt okozott a Molnak az ársapkás időszak, kitérően csak annyit mondott: nagyot. Hangsúlyozta: kötelességük volt szólni arról a kormánynak, hogy az ellátás biztonsága immár veszélyben van.
A kis benzinkutakkal kapcsolatos kérdésre azt mondta, a kicsik nem elsősorban a Moltól, hanem az importőröktől vásároltak, így vélhetően vissza tudják majd állítani a korábbi kapcsolataikat.
Gulyás Gergely egy újságírói kérdésre, amely a kormány felelősségét firtatta, azt mondta: az elmúlt napok nehézségeit összevetve a 13 hónapon át tartó ársapkás időszakkal, úgy látja, annak idején jó döntés született. Volt olyan európai ország, ahol 1000 forint körül is volt a benzinár, így a kedvezményes hazai árak időszaka pozitív volt, s kár, hogy azt nem lehet tovább fenntartani – mondta.
A stratégiai készletekből elhasznált üzemanyag visszapótlása folyamatos, ám a jelenlegi készletek is elegendőek, hogy több hónapon át biztosítsák az ország ellátását – mondta a miniszter.
Matolcsy György jegybankelnök korábbi kritikájára, miszerint az ársapkák károsak a gazdaságra, Gulyás azt mondta: meg kell vizsgálni, hogy a gazdaságnak okozott kár, avagy a polgároknak okozott haszon a nagyobb, vagyis egyfajta gazdaságpolitikai vitáról van szó – vélte.
A kormány valamennyi ársapkás termék esetében figyeli a helyzetet, és ennek megfelelően hoz döntést – mondta Gulyás.
Az élelmiszerár-stopokra vonatkozóan Gulyás Gergely megerősítette: ameddig az ellátás fenntartható, és nem alakul ki hiány, addig érdemes fenntartani az ársapkákat. A kancelláriaminiszter hozzátette: reméli, Európában is megerősödik a francia elnök által képviselt álláspont, miszerint bár az Egyesült Államok szövetségesei vagyunk, a bevezetett szankciók Európának nagyon fájnak, ezért mérlegelik, hogy azokat meddig lehet fenntartani.