Éder Tamás, a Magyar Húsiparosok Szövetsége társadalmi elnöke válaszol a Blikk kérdéseire.
– Mi várható a húsok árával kapcsolatban?
Az energia, a logisztika, a csomagolás, a munkaerő tavaly is sokat drágult, az év első hónapjaiban pedig ismét nagyot ugrottak az önköltségek. Ezekhez jön még az élő sertés ára, amiben az elmúlt másfél hónapban több mint 60 százalékos emelkedés ment végbe. Ezek miatt drasztikus emelkedés várható a fogyasztói árakban. A tőkehúsok árában ennek első jelei már most látszanak, de hamarosan megjelenik a húskészítményeknél is.
– Húsvétkor mire számíthatunk?
A jobb minőségű húsvéti termékek a hosszabb érlelés miatt még olyan sertésből készülhetnek, amelyet az év eleji drágulás előtt dolgoztak fel, így az ünnepi kínálatból még lehet viszonylag jó áron válogatni. A tavalyi évet a világpiacon egy irreálisan alacsony sertésár jellemzett, túlkínálat volt disznóból. Ennek a korrekciója indult most meg, amire ráadásul még ráépül más költségek (energiahordozók, csomagolóanyagok, stb.) emelkedése is.
– Hány százalékos lesz az emelkedés?
Szakmai érdekképviseleti vezetőként konkrét számot nem mondhatok, de jelentősebb emelkedésre kell számítani. Nem tartom kizártnak, hogy a drágulás miatt visszaesik a forgalom, illetve sokan az olcsóbb termékeket keresik majd, ezért egyre gyakrabban jelenhetnek meg a kínálatban a helyettesítő termékutánzatok, a külföldről behozott olcsó tömegáruk. Tavaly egyébként voltak olyan időszakok, amikor a sertés hús ára csökkent, most viszont a növekvő költségek miatt egy új, magasabb árszint mellett alakul ki a piaci egyensúly. A fogyasztók figyelmét arra kell felhívni, hogy az olcsóbb termékek keresése során se kössenek kompromisszumokat és bizonytalan eredetű termékeket sose vásároljanak.
Indirekt/Blikk