Mindenki tanácstalan, mennyit emeljen a fennmaradása érdekében, de az ezerötszázas menü már a múlté. Ráadásul nemcsak az alapanyagok, hanem az üdítők és az alkoholos italok árai is emelkedtek, s a közüzemi díjak drágulása, a szakmunkás minimálbér emelése és a munkaerőhiány sem kedvez a balatoni vendéglátásnak.
Elkezdték a karbantartásokat, és már az alapanyagok beszerzése is folyamatban van, vagyis a közelgő nyitásra készülnek a balatoni büfések. A legtöbb vendéglátós már húsvétkor fogad vendégeket, akik nagy valószínűséggel már nem a tavalyi árakkal találkoznak a büfékben.
– Aki naponta vásárol, látja, hogy egyik napról a másikra mennek fel az árak, a vendéglátás ezeket a változásokat már nem tudja követni – mondta a Sonline-nak Makkos Péter fonyódi étterem-tulajdonos. Hozzátette: a nagykereskedések napi árakat vezettek be, és szerinte várható ellátási probléma is.
Mindenki tanácstalan, hogy mennyit emeljen a fennmaradása érdekében. A fővárosban 30–40 százalékos drágulás tapasztalható, a balatoni éttermekben 25–30 százalékos emelkedésre kell számítani, az 1500 forintos napi menüt el kell felejteni
– jegyezte meg Makkos Péter, aki a Kereskedelmi és Vendéglátó Vállalkozók Országos Érdekképviseleti Szövetsége fonyódi térségének elnöke is, aki szerint ha az árstop nem marad, akkor az étolaj ára legalább duplájára emelkedik, és ezt be kell építeni például a lángos árába is.
Nemcsak az alapanyagok, hanem az üdítők és az alkoholos italok árai is emelkedtek, valamint a közüzemi díjak drágulása, a szakmunkás minimálbér emelése és a munkaerőhiány sem kedvez a balatoni vendéglátásnak. Bíznak azonban abban, hogy több diákmunkásra számíthatnak, mint a korábbi években, a 25 év alattiakra vonatkozó szja-mentesség miatt 15 százalékkal többet kereshetnek a fiatalok.
– Tavaly jó évet zártunk, nagyon sokan Szép-kártyával fizettek. Ez május végéig élelmiszerre is felhasználható, s ha meghosszabbítják, meg fogják érezni az éttermek a forgalmukon – bizakodott Makkos Péter.