A Debreceni Fellebbviteli Főügyészség a büntetése jelentős súlyosítását indítványozta annak a nőnek, aki szándékosan gyújtott fel egy miskolci családi házat annak érdekében, hogy a bent alvó rokonait megölje.
A Miskolci Törvényszék a vádlottat különös kegyetlenséggel, több emberen, valamint részben tizennegyedik életévét be nem töltött személy sérelmére elkövetett emberölés bűntettének kísérlete miatt 7 év szabadságvesztésre és 7 év közügyektől eltiltásra ítélte – olvasható az ügyészség oldalán.
Az ítélet szerint a nő és a házban lakó családtagjai rendszeresen italoztak. Az elfogyasztott alkohol hatása miatt gyakoriak voltak közöttük a veszekedések, amelyek során az elkövető több alkalommal megfenyegette a rokonait.
- április 10-én a ház lakói ismét reggeltől késő estig italoztak, és a nap során többször összevesztek egymással. A vádlott, miután egyre ittasabb lett, újra elkezdett kötekedni, majd a „rátok gyújtom a házat, miért nem haltok már meg!” kijelentéssel fenyegette meg családtagjait. Mivel attól félt, hogy a megfenyegetettek kihívják a rendőrséget, a házat elhagyta, a rokonai pedig lefeküdtek aludni.
Amikor látta, hogy az udvaron már nem tartózkodik senki, visszament a házhoz, aztán a nyitott teraszon lévő kanapét acetonnal lelocsolta, majd meggyújtotta. Mivel a házban egy személy kivételével már mindenki aludt, a tűz az észlelésekor már a tetőszerkezetre is átterjedt. A benn tartózkodók valamennyien kimenekültek, majd megpróbálták a tüzet eloltani, ám a lángokat csak a helyszínre érkező tűzoltóknak sikerült megfékezniük. Csupán a szerencsén múlt, hogy nem történt személyi sérülés vagy haláleset.
A vádlott a bűncselekmény elkövetését mindvégig tagadta, az ítélet ellen védőjével a büntetés enyhítéséért fellebbeztek. Az ügyészség a büntetés súlyosítása érdekében nyújtott be indítványt.
A Debreceni Fellebbviteli Főügyészség az ügyészi fellebbezést fenntartotta. Álláspontja szerint a kiszabott büntetés túlzottan enyhe, nem igazodik a cselekmény tárgyi súlyához és az elkövető társadalomra veszélyességéhez. Az erőszakos bűncselekmények miatt folyamatban lévő büntetőeljárások hatálya alatt állva újabb, kiemelkedő tárgyi súlyú bűncselekményt elkövető vádlott fokozott veszélyt jelent a társadalomra, ezért a büntetési célok kizárólag lényegesen hosszabb tartamú szabadságvesztés büntetés kiszabásával érhetők el.
Másodfokon az ügyben a Debreceni Ítélőtábla dönt.