Hosszas nyomozást követően, a hatóságok egyszerre vették őrizetbe a néhai Széchenyi bank vezetőit és több. A rendőrség két tucat helyszínen is rajtaütött, majd házkutatást tartottak és több iratot is lefoglaltak.
A bank bukása nagy port kavart korábban, ugyanis az adófizetők pénzéből tőkét is emeltek, ráadásul a Széchenyi Kereskedelmi Bank csődje előtt évekig nem volt hasonlóra példa. A vezetőség már ekkor reflektorfénybe került: a Magyar Nemzeti Bank és az MNB büntető feljelentést tett Töröcskei István üzletember és a bank ügyében ismeretlen tettes ellen.
A banknál rengeteg probléma volt: hiányos űrlapok és nem megfelelő szabályok, folyamatok, de ennél is súlyosabb, hogy Töröcskei több korábbi ismerőse, barátja segítségét kérte, akik hitelt vettek fel a Széchenyi Banktól, ám az összegeket szinte azonnal Töröcskeinek utalták tovább, aki ebből finanszírozta a tőkeemelést.
Noha a bajban lévő Széchenyi Bank megvette volna a Raiffeisent (egy euróért), így menekült volna előre, de volt olyan verzió is, hogy az NGM veszi át (szintén jelképes összegért) a Széchenyi egészét, de Töröcskei István végül elállt az üzlettől.
A megalapozott gyanú lényege szerint egy kisebbségi állami tulajdonban lévő pénzintézet hitelkihelyezései kapcsán egy bűnszervezet jött létre, amelyben a pénzintézet közvetett többségi tulajdonosa és felesége töltött be vezető szerepet. A bűnszervezet a hiteleket kihelyezte abban az esetben is, ha egyébként a hitelt igénylő gazdasági társaság hitelhez nem juthatott volna. A hitelhez jutó gazdasági társaságok a felvett összeg döntő hányadát rövid időn belül különböző gazdasági társaságok közbeiktatásával előre meghatározott módon átutalták a közvetett tulajdonos többségi tulajdonában lévő cégnek. A hitelt felvett gazdasági társaságok a hiteleket nem fizették vissza, a hitelekből végül a pénzintézet közvetett tulajdonosának cége gazdagodott. A bűnszervezet által okozott vagyoni hátrány meghaladja a hatmilliárd forintot – írta a Blikk.
A Fővárosi Nyomozó Ügyészség nyomozó ügyészei az ügyészség által 2019. decemberében hatáskörbe vont nyomozás keretében a Készenléti Rendőrség Nemzeti Nyomozó Iroda rendőreinek segítségével nagyszabású, húsz helyszínt érintő és százkilencven személyt mozgósító akcióban kutatásokat és elfogásokat tartottak. Ennek keretében a megalapozott gyanút alátámasztó bizonyítékokat foglaltak le. A nyomozó ügyészek tizenkilenc személyt hallgattak ki gyanúsítottként és kilenc gyanúsítottat őrizetbe vettek.
A Fővárosi Nyomozó Ügyészség a mai napon két férfi és egy nő letartóztatása, valamint további öt férfi és egy nő bűnügyi felügyelet alá helyezése iránt tesz indítványt. Az indítványokról a Fővárosi Törvényszék területén illetékes nyomozási bíró a holnapi napon dönt.
Indirekt/Blikk