Elindult Föld körüli útjára az Artemis-I rakéta, amely a NASA egyik kulcsfontosságú próbája a tervezett Holdra szállás előtt. A rakétát magyar idő szerint szerdán reggel 7:48-kor lőtte fel az amerikai űrkutatási hivatal.
Az Orion űrhajót szállító rakéta (Space Launch System, SLS) csak a sokadik próbára emelkedett fel. A rajtot augusztus vége óta halogatták, ugyanis korábban hiba lépett fel az SLS-sel, mert valahol szivárgott az üzemanyag.
A tervek szerint az űrhajó 39-42 napot tölt majd az űrben. Ezen idő alatt többször megkerülné a Holdat, majd visszatérne a Földre, a Csendes-óceánban landolva. A fedélzeten egyelőre nincs ember, csupán próbababák és egy Snoopy plüssjáték, amelyekkel a sugárzás mértékét mérik. A NASA így próbálja ki a rendszert, amellyel ismét embert vinnének a Holdra.
Az Artemis-I előtt utoljára 1972-ben az Apollo-17-tel járt űrhajós a Holdon. A NASA tervei szerint a Hold felszínére újra embereket juttató Artemis-III-küldetésre leghamarabb 2025-ben kerülhet sor. Az új Hold-program jelentősen összetettebb lesz, mint az első. A komplex rendszerben szerepel majd egy állandó Holdbázis, illetve egy, a Hold körül keringő, az űrhajósok le- és felszállását koordináló és kikötőként használt űrállomás – írja a Guardian.