KezdőlapBelföldA magyarok fele kevesebbet keres, mint egy betanított munkás

A magyarok fele kevesebbet keres, mint egy betanított munkás

Kijöttek a legfrissebb adatok a magyar dolgozók átlagbéréről. A statisztikák szerint a munkavállalók fele nem keres többet egy két műszakban dolgozó gyári munkásnál.

A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) legfrissebb adatai szerint 2022. júliusában Magyarországon a (kedvezmények figyelembevételével számított) nettó kereset mediánértéke 279 400 forint volt. A KSH hozzáteszi a gyorsjelentésében, hogy ez az érték egy év alatt 16,6 százalékos növekedést takar. Eszerint 2021 nyarán 239 600 forint volt a nettó medián bér értéke, azaz egy év alatt havi 40 ezer forint többletet mutat az adat, ám a pénz döntő részét időközben elvitte az infláció, amely júliusban még „csak” 13,7 százalékos volt – adta hírül a G7.

A medián az a középérték, amelytől mindkét irányban ugyanannyi adat található. Ez jelen esetben azt jelenti, hogy a KSH által vizsgált cégeknél dolgozó összes munkavállaló között ugyanannyian keresnek 279 400 forintnál többet, mint amennyien kevesebbet.

A 279 ezer forintos nettó fizetés alapesetben 400 ezer forintos bruttónak feleltethető meg.

A G7 ez alapján megállapította, hogy ez a 400 ezer forintos bruttó fizetés – az álláshirdetéseket figyelve – tipikusan a gyárakban dolgozó betanított munkások bére, amennyiben két műszakban dolgoznak. A három műszakos, azaz éjszakai munkavégzést is elváró beosztásokban már havi nettó 300 ezer forint fölé lehet menni a műszakpótléknak köszönhetően, így az már magasabb is, mint az országos medián értéke. A kétműszakos gyári munka azonban nagyjából beállt a bruttó 400 ezer forintos szint közelébe, kis mértékű regionális és iparági különbségekkel.

Így tehát elmondható, hogy 2022 őszén Magyarországon az összes munkavállaló fele legfeljebb csak annyit keres, mint amennyit egy szalag mellett álló, akár már nyolc általános iskolai végzettséggel is betölthető állásra felvett, szakképzetlen munkás visz haza.