„Magyarország meg tudja csinálni” címmel a kormány nemzeti konzultációt indít az új gazdaságpolitikáról, a 11 kérdést tartalmazó ívek postázása hétfőn már elkezdődött.
A konzultáció célja, hogy a magyar gazdaság erősödjön, a családok jövedelme és a bérek emelkedjenek, a kis- és közepes vállalkozások megerősödjenek, és megfizethetőbb legyen a lakhatás – olvasható a kormány honlapján.
Kiemelték: a gazdasági növekedés alapfeltétele, hogy Magyarország gazdasági semlegességre törekedjen és ne csatlakozzon a Brüsszel által diktált kereskedelmi hidegháborúhoz. „Az új gazdaságpolitikához új eszközök szükségesek, és erről a magyar embereknek kell döntenie, nem Brüsszelnek” – hívták fel a figyelmet, hozzátéve: a nemzeti konzultáció bevált formája a demokratikus párbeszédnek.
Az új gazdaságpolitikával kapcsolatban a kormány arra kíváncsi: Magyarországnak a saját útját kell járnia, vagy mindenben követni kell Brüsszelt, és csak a nyugati mintákat szabad átvenni a gazdaságba. Felhívják a figyelmet, hogy Brüsszel szerint Magyarországnak az új gazdaságpolitika kialakításakor minden fontos kérdésben követnie kell az Európai Uniót, ám a kormány álláspontja szerint csak azt szabad átvenni, ami hasznos és észszerű.
Véleményt nyilváníthatnak az emberek a kis- és közepes vállalkozások támogatásáról is. A kormány tájékoztatása szerint a multinacionális cégek az egész világon egyre nagyobb szeletét akarják uralni a gazdaságnak, kiszorítva a helyi vállalkozásokat. A magyar kormány szerint a hazai kis- és középvállalkozásokat új eszközökkel kell támogatni. Tőkejuttatásra van szükség, minden kis- és középvállalkozás számára elérhető módon.
A konzultációban azt kérdezik: szükség van-e tőkejuttatásra a magyar kis- és középvállalkozások számára. Bekerült a nemzeti konzultációba a béremelési program is. Mint írják, a kormány szerint új megállapodást kell kötni a munkáltatókkal és a munkavállalókkal egy többéves, a gazdasági növekedésen alapuló béremelési programról. Így előre kiszámítható módon kell elérni a négyszázezer forintos minimálbért és az egymillió forintos átlagbért.