Akár egy hónapot meghaladó vagy 40 napot meghaladó szárazság is lehet.
Meg fog növekedni annak a gyakorisága, hogy 40 napon keresztül szárazság van és nem esik az eső. Sőt, a klímamodellek szerint a 40 napot meghaladó pusztító szárazság pont a növények vegetációs időszakára esnek majd, akkora amikor a legjobban igénylik a vizet. A vízhiány pedig biztosan visszaveti a fejlődésüket és akár élelmiszerhiány is előfordulhat.
„Akkor be kell hozni, importálni kell ezeket a termékeket, a szállítási költségek pedig megdrágulnak, valamint ugye tovább növelik a károsanyag kibocsátást” – fogalmazott az atv.hu portálnak a klímakutató.
Raskó Görgy agrárközgazdász a műsornak úgy nyilatkozott, az a vergődés, amit Magyarország ezen a területen, bizonyíthatóan évről évre produkál, az rendkívül jelentős gazdasági kárt eredményez és hát biztosak lehetünk abban, hogy akár jövőre, akár két év múlva, ez a téma sajnos újra napirenden lesz és akkor is csak arról fogunk beszélni, hogy mit kellene tenni és mit nem tettünk meg idáig.
A májusi eső aranyat ér – tartja a mondás. Ma már viszont a gazdák azt mondják, hogy bármilyen eső aranyat ér, csak essen. Hogyha a klímamodelleket nézzük, akkor az elmúlt 120 évben változatlan volt Magyarországon a csapadék mennyisége, ami viszont megváltozott, az a csapadék eloszlása. Egyre inkább a szélsőségek irányába tartunk. Vagyis akkor, amikor esik, akkor nagyon sok esik, amikor pedig nem esik, akkor ez történik.