Kilenc órakor kapták kézbe az érettségizők a matematika írásbeli vizsga első feladatlapját.
Az Eduline értesülései szerint halmazok, függvények, geometria, számtani sorozat, logaritmus, százalékszámítás – ezekkel a példákkal kell megküzdeniük a középszinten matekból érettségizőknek. Van olyan feladat, amiben átlagot és szórást kell számítani.
Ebben az évben 69 047-en tesznek érettségi vizsgát matematikából középszinten, 6616-an pedig emelt szinten. Amint az Eduline fölhívja figyelmet, a diákok immár az új, 2020-as nemzeti alaptanterv alapján írják meg az érettségit, amely elviekben csökkenti az elvárt ismereteket, és jobban előtérbe helyezi az egyéni kreativitást és az aktív problémamegoldást.
Egyes témaköröket erősen megcsonkítottak (így például a függvényeket és koordináta-geometriát), míg mások (többek között a pénzügyi ismeretek bizonyos részei) emelt szintről lekerültek középszintre, de a vizsga szerkezetében ugyanaz maradt.
Az oktatási portál emlékeztet: a matekérettségi rövidebb lesz, mint a tegnapi magyar volt: kedden három óra áll rendelkezésre, vagyis a kilenc órai kezdést követően legkésőbb délben mindenkinek be kell adnia a kitöltött feladatlapot, ami ezúttal is két részből áll:
- középszinten az elsőre 45 perc jut, ebben összesen 12 darab rövid (többségében egyszerű, alapfogalmakat számonkérő, ellenőrző) feladat lesz,
- a második feladatlapra pedig 135 perc jut.
- A második feladatsor ismét két részből áll:
- az A rész három, egyenként 9–14 pontos feladatot tartalmaz,
- a B részben három, egyenként 17 pontos feladat szerepel – ezek közül viszont csak kettőt kell kötelezően megoldani.
Emelt szinten ugyanez a helyzet: ott a II. részben öt feladatot kapnak a vizsgázók, ezek közül négyet kötelezően meg kell oldani. Emelt szinten összesen 240 perc alatt kell megoldani a feladatsorokat. A vizsgázó a rendelkezésére álló időt tetszése szerint oszthatja meg az I. és a II. rész, illetve az egyes feladatok között, és megoldásuk sorrendjét is meghatározhatja. A két résszel összesen 115 pontot lehet szerezni.