Egyrészt nem erőltetnek rá a gyerekekre semmit, másrészt a kukába kerülő maradék is fele annyi lesz, mint azelőtt volt.
A svédasztalos iskolai menza nem urizálás, viszont fenntarthatóbb és környezetbarátabb rendszer, mert azon kívül, hogy nem erőltetnek rá a gyerekekre semmit, a kukába kerülő maradék is fele annyi, mint azelőtt volt. Ezt a zuglói Némethy Imre Általános Iskola példája is igazolja, ahol maguk választanak és szednek ebédet a gyerekek.
„A túlságosan teli tányérba, főképp ha ismeretlen számára az étel, a gyerekek egy része bele sem kóstol, viszont szívesen kipróbálnak sok fogást, ha nem nyomasztja őket a gondolat, hogy meg is kell enniük, amit kapnak. Így megismerhetnek és megkedvelhetnek sok ételt, a tányérok pedig üresen kerülnek a mosogatóhoz – mondta el a Blikknek Enyedi Csaba, az iskolai menzákat üzemeltető cég, a HunGast kommunikációs igazgatója.
A szakember megdöbbentő adatot közölt: személyenként, évente 50 kilogramm étel kerül a kukába a menzákon, itt ezt sikerült eddig 40 százalékkal csökkenteni. Az iskolában eredetileg kísérleti jelleggel vezették be a rendszert, de a tapasztalatok alapján már nem is akarnak visszaállni arra, hogy a diákok azt és annyit kaptak, amit a konyhás néni eléjük tett a tányérra.