Komoly eltérést mutat a kormányzat és a jegybank reálbérekre vonatkozó előrejelzése. Miközben az Orbán-kormány minimális növekedést, addig a Magyar Nemzeti Bank jelentős visszaestét jósol. Makroközgazdászok szerint inkább az utóbbi valósulhat meg idén, több évtizede nem látott életszínvonal-csökkenést előidézve.
Mint az ismert, a kormány nemrég tette közzé az előrejelzését, amelyben úgy ítélte meg, hogy majdnem 16 százalékkal nőhetnek a bruttó bérek Magyarországon 2023-ban. Mivel a kabinet 15 százalékos inflációval számol, ezért a reálbérek igen kicsi, mindössze 1 százalék alatti emelkedést valószínűsítenek, amivel nem törne meg a bérek vásárlóerejének hosszú évek óta tartó növekedése.
Ezzel szemben a Magyar Nemzeti Bank borúlátóbb, hiszen a decemberi prognózisuk szerint a nemzetgazdasági bruttó átlagbér idén 10 százalék körül nőhet, míg a versenyszférában 12-13 százalék béremelkedést valószínűsítenek. A jegybank úgy látja, az infláció 15-19,5 százalék között alakulhat, tehát a bérek vásárlóereje még akkor is visszaesik, ha a leginkább optimista – 15 százalékos – inflációs előrejelzéssel számolnak. Ami még ennél is rosszabb viszont, hogy ha 20 százalék közelében alakul az infláció, akkor óriási életszínvonal-romlás vár a magyarokra.
A Magyar Nemzeti Bank nagyjából a reálbérek bruttó 4 százalékos csökkenését valószínűsít a versenyszférában, amire 23 éve, 2000 óta egyszer sem volt példa – világított rá a Portfolio.
Mint fogalmaztak, a nemzetgazdaságban a versenyszféránál is alacsonyabb béremelkedés jöhet, így sokaknak ennél is nagyobb mértékben eshet vissza a reálbérük.
A lap korábbi elemzése szerint a nemzetgazdasági béremelkedés várhatóan a minimálbér és a bérminimum növelésének közelében lehet (16, illetve 14 százalék). Ez magasabb a jegybank előrejelzéséhez képest, s megegyezik a kormányzat friss várakozásával. Az infláció 18-20 százalék között alakulhat, ami érdemben magasabb a kormányzati tervnél, és az MNB által megadott sáv tetejéhez van közel.
„Ennek alapján a nettó bérek vásárlóerejének 2-6 százalék közötti visszaesése várható. A kormányzati reálbér-prognózist az tartja pozitív tartományban, hogy a többi szakértőhöz lépest kifejezetten alacsony inflációval számol” – húzták alá a szakértők.