Egy új tanulmányban megállapították, hány éves korig kell letenni a cigarettát ahhoz, hogy jó eséllyel ne legyen maradandó károsodásunk.
A ScienceAlert által ismertetett tanulmány szerint azoknál a cigarettázóknál, akik 35 éves koruk előtt leszoktak, hasonló a halálozási arány, mint azoknál, akik egyáltalán nem dohányoztak.
Azoknál, akik későbbi életkorukban hagyták abba a dohányzást, ez még mindig jelentős előnyökkel járt – derült ki a kutatásból, noha az ő halálozási arányuk meghaladta azokét, akik még 35 éves koruk előtt leszoktak.
A tanulmány szerint azok a korábbi dohányosok, akik 35-44 éves koruk között szoktak le, 21 százalékkal nagyobb arányban haltak meg bármilyen okból, mint a „soha nem dohányzók”.
Azok pedig, akik 45-54 éves koruk között szoktak le a cigarettáról, 47 százalékkal magasabb halálozási arányt mutattak, mint a soha nem dohányzók.
„A dohányzásról való leszokás, különösen fiatalabb életkorban, a dohányzás folytatásával összefüggő relatív többlethalandóság jelentős csökkenésével jár” – mondta John P. Pierce , a Kaliforniai Egyetem Családorvosi és Közegészségügyi Tanszékének emeritus professzora.
Ez a harmadik nagy tanulmány, amely arra utal, hogy a 35. életév az optimális életkor a leszokáshoz, különösen azok számára, akik fiatalon kezdenek el dohányozni – írta a professzor a tanulmányhoz fűzött kommentárjában.