Jelentős változások lépnek életbe a könyvtárban, annak érdekében, hogy továbbra is ki tudja szolgálni az olvasók igényeit. De ez nem lesz könnyű így sem, a jövő évi költségeik háromszorosra növekedtek. Fodor Péter, a könyvtár igazgatója mesélt a válságos helyzetről.
Ez a harmadik súlyos krízis a Fővárosi Szabó Ervin Könyvtár életében a 2008-as gazdasági válság, majd a koronavírus okozta pandémia után, most ismét nehéz hónapok elé néznek.
„Spórolunk, ahol csak tudunk” – jelentette ki Fodor Péter, miután a délutáni órákban inkább lekapcsolva hagyta a lámpát. A 49 helyen működő könyvtárhálózat költségeinek nagy részét, pontosabban a 85%-át az önkormányzat fedezi, derül ki a G7 beszámolójából. A számokat tekintve a Fővárosi Szabó Ervin Könyvtár költségvetését évi 3,2 milliárd forintra becsülik, amelyből a saját bevétel félmilliárd forint. A rezsiárak emelkedése azonban itt is jelentősen feljebb viszi a várható költségeket: az igazgató szerint az eddig fizetett 140 millió forintos rezsi jövőre 450 millióra szökik majd fel. A cikk szerint a közüzemi díjak a teljes évi költségvetésből eddig 5 százalékot tettek ki, jövőre viszont ez 10 százalék fölé növekedhet.
A hálózat legnagyobb könyvtára, a Központi Könyvtár hatalmas olvasótáborral rendelkezik – átlagosan napi 2-3 ezer, vizsgaidőszakban pedig 3-4 ezer olvasó jár ide –, ezért a fennmaradás sokak számára jelentős kérdés. Mivel a könyvtár saját bevételiből ezt nem tudja kigazdálkodni, a túlélés azon múlik, hogy a Fővárosi Közgyűlés biztosítani tudja-e a jövő évi támogatás keretét, vagyis a megnövekedett rezsiköltségekkel aranyosan képes-e növelni a fenntartói támogatást.
„Abban bízunk, hogy a főváros biztosítja a működés feltételeit. Saját bevételből soha nem lesz annyi, hogy ezt az összeget előteremtsük. Lehet emelni a beiratkozási díjat, késedelmi díjat, ezeket tervezzük is, de egy közkönyvtár használata nem drágulhat egy bizonyos szint fölé” – nyilatkozta az igazgató a lapnak, aki már 1998 óta vezeti az intézményt.
Ha a támogatás nem tudja fedezni a növekvő rezsiárakat, az igazgató szerint a nyitvatartási időt csökkentik: ez a változás elsősorban az esti órákat veszélyezteti, valamit a szombati napon a könyvtár bezárását jelenti.
Ami már biztos, hogy a könyvtár termei télen 20 fokosak lesznek. Ennek az az oka, hogy az igazgató szerint 18 fokban nem lehetne hosszasan ülő munkát végezni a könyvtárban, de már egy fok csökkentésével is százezreket spórolhatnak.
Fodor Péter azonban kiemelte, hogy a kiadások csökkentése nem vonja magával a hálózatban dolgozó több mint 400 ember bérének csökkenését.