A világ számos pontján kezdték el beoltani az egészségügyben dolgozókat BCG oltással, hogy ezzel próbálják szervezetüket ellenállóbbá tenni koronavírussal szemben. Amerikában hétfőtől pedig már engedélyezték a malária elleni gyógyszerek alkalmazását a koronavírus ellen.
Gyakorlatilag emberkísérletek zajlanak a szemünk előtt, hiszen a koronavírus elleni gyógyszer, vakcina még nem létezik. Minden módszert, amivel az orvosok, kutatók jelenleg próbálkoznak, csak reményt keltő tapasztalatokra alapozva alkalmaznak.
Napok óta az ausztrál kutatók bejelentése tartja lázban a világot. E szerint, bár egyértelmű bizonyíték ugyan nincs rá, ők bíznak benne, hogy hatásos lehet a koronavírus ellen a BCG oltás. A Magyarországon régóta kötelező védőoltást eredetileg tuberkulózis ellen adják, de kutatások bizonyítják, hogy számos baktérium ellen ad bizonyos fokú védelmet. Fontos kiemelni, hogy ennek az oltásnak biztosan tudhatjuk, hogy semmilyen mellékhatása nincsen. A kutatók pénteken kiadott közleményükben bejelentették: a BCG-oltást az ausztrál kórházakban dolgozó egészségügyi személyzet mintegy négyezer tagján végzik majd el, hogy megállapítsák, képes-e ez a vakcina enyhíteni a koronavírus fertőzés tüneteit. „Reméljük, bebizonyosodik, hogy a beoltott egészségügyi dolgozók esetében csökkenheti a vírus okozta tünetek gyakorisága és súlyossága” – fejezte ki reményeit Nigel Curtis, az ausztrál kutatócsoport vezetője.
Mindezt alátámasztja Müller Viktor, a koronavírus elleni harcra létrejött magyar gyógyszerfejlesztési konzorcium egyik kutatója. Az InfoRádióban arról beszélt, hogy a hatékony gyógyszer megtalálásnak gyors útja lehet, hogy már létező hatóanyagok koronavírussal szembeni viselkedését vizsgálják. „Van néhány olyan hatóanyag, amelynek tesztelése már ott tart, hogy kliensekben próbálják ki, állatoknál már ígéretes eredményeket hozott, rokon vírusoknál hatásosnak tűnt. Ha a további eredmények is jók, egy kész gyógyszer van a kezünkben” Ha ez az út járható lesz, akkor akár fél-, vagy egy év múlva lehet olyan gyógyszer amivel hatékonyan lehet kezelni a koronavírus fertőzést.
Mindeközben vasárnap az amerikai gyógyszerfelügyeleti hatóság engedélyezte a malária ellen is alkalmazott hidroxiklorokin-szulfát és a klorokin-foszfát nevű hatóanyagok alkalmazását az új típusú koronavírus kezelésére.
Donald Trump elnök a vasárnap esti sajtókonferenciáján jelentette be, hogy a szert kísérleti jelleggel már 1100 páciensnél alkalmazzák New Yorkban, a járvány egyik gócpontjában. -írja a 24.hu. A gyógyszert, abban az esetben amennyiben nem lehetséges más klinikai kísérleti gyógyszer, akkor az orvosok felírhatják koronavírus fertőzött és kórházban kezelt betegeknek is. A rendelet értelmében a szerek alkalmazásakor kötelező tájékoztatni az orvosokat és a pácienseket a két gyógyszer ellenjavallatairól és kockázatairól is.
Fontos mindezek után elmondani, hogy a fenti módszerek valójában csak kísérletek jelen pillanatban, hiszen nincsenek olyan klinikai adatok, amelyek alapján száz százalékban kijelenthető lenne a hatékonyságuk: miközben valóban van esély arra, hogy a bcg-oltás vagy a malária gyógyszer hatásos lehet némely tünettel szemben, a fertőzéssel szemben biztosan nem adnak védettséget.