Az Európai Unió az Ukrajna elleni orosz agresszióra válaszul újabb gazdasági szankciókat fogadott el Oroszország ellen, újabb oligarchákat terjesztette ki a megszorító intézkedések hatályát, és megállapodott, hogy megtagadja az orosz termékektől és szolgáltatásoktól a legkedvezőbb elbánást az uniós piacokon – tájékoztatott az uniós tanács kedden.
- Acéltermékeket nem lehet többé behozni Oroszországból
- Minden pénzügyi tranzakció tilos orosz állami tulajdonú vállalatokkal, különböző ágazatokban.
- Tiltják az új beruházásokat az orosz energiaágazatban, korlátozott kivétel a polgári célú energiaellátás.
- Tilos eladni luxuscikkeket Oroszországnak.
- Újabb oligarchákat vonnak be a szankcionált személyek körébe.
- Az EU megtagadja az orosz termékektől és szolgáltatásoktól a legkedvezőbb elbánást az uniós piacokon.
Közölték: az Európai Unió Oroszország elleni korlátozó intézkedéseinek negyedik csomagja tovább növeli a Kremlre nehezedő gazdasági nyomást, és ellehetetleníti az ukrajnai orosz invázió finanszírozását.
A szankciós csomag teljes tilalmat rendel el minden pénzügyi tranzakcióra orosz állami tulajdonú vállalatokkal a legkülönböző ágazatokban. A jelenleg érvényes uniós védintézkedések hatálya alá tartozó acéltermékekre vonatkozó uniós importtilalom lép érvénybe, ami mintegy 3,3 milliárd euró összegű exportbevétel-kiesést jelent majd Oroszország számára. A megnövekedett importkvótákat kompenzáció céljából más unión kívüli országok között osztják szét – közölték. Az intézkedés tiltja az új beruházásokat az orosz energiaágazatban, korlátozott kivételt csak a polgári célú nukleáris energia és bizonyos más energiatermékek élveznek. Tilalmat vezet be a luxuscikkek, köztük a luxusautók és ékszerek exportjára is.
A szankciós csomag kibővítette a megszorító intézkedések alá vont emberek és szervezetek listáját is. A szankciók Kremlhez közel álló oligarchákat és az üzleti elitet érintik, valamint olyan, a katonai és védelmi területeken tevékenykedő vállalatokra vonatkoznak, amelyek logisztikával és anyagiakkal támogatják az Ukrajna elleni orosz inváziót.
Az EU arról is megállapodott, hogy a Kereskedelmi Világszervezet (WTO) többi tagjával együtt megszünteti Oroszország úgynevezett legnagyobb kedvezményben részesített nemzet státusát, ami azt jelenti, hogy megtagadja az orosz termékektől és szolgáltatásoktól a legkedvezőbb elbánást az uniós piacokon – tájékoztatott az Európai Unió Tanácsa.
Szijjártó Péter magyar külügyminiszter a közösségi oldalán közben bejelentette, hogy a napok óta tartó tárgyalásokon Magyarország sikerrel harcolt azért, hogy a gázszállítást és a Paksi Atomerőművet – annak fűtőanyag ellátását például – ne érintsék a szankciók. Videós bejelentkezésében azt mondta, Magyarország energiaellátása így továbbra sincs veszélyben. Vélhetően ezek azok a kivételek az energiaszektor területét érintő szankcióknál, amelyek az EU-s bejelentésben szerepelnek. Szijjártó Azt is elmondta, hogy a Mol Törökországgal közös projektjében az Oroszországban lévő olajmezőjén továbbra is folytathatja a kitermelést és a kőolaj exportját.
– Sikerült elérnünk, hogy a nukleáris ipar, a földgáz szállítás, a kőolaj szállítás és a szén importja teljes kivételt élvez a szankciók hatálya alól. Így a paksi atomerőmű ellátása és az új erőmű építése nem válik nehezebbé, mint ahogy a földgáz és a kőolaj illetve a szén szállítása is akadálytalan. Fontos számunkra az Európai Egység fenntartása, de van egy vörös vonal, mégpedig Magyarország energiaellátásának biztonsága – mondta Szijjártó, hozzátéve, hogy nem engedik, hogy a háború árát a magyarokkal fizettessék meg.
Mint a videón hallható, Szijjártó úgy fogalmaz, hogy a nukleáris ipar, a földgáz- és kőolajszállítás és a szén import teljes kivételt élvez. Az uniós közlemény pedig úgy, hogy az orosz energiaszektorban történő beruházások tiltásánál korlátozott kivételt csak a polgári célú nukleáris energia és bizonyos más energiatermékek élveznek.