Egy tanulmány szerint a járvány gócpontjában, Stockholmban májusra elérik a nyájimmunitást, úgy, hogy a diagnosztizáltnál 75-ször több fertőzött lehet a valóságban.
Volt már olyan tanulmány, ahol a svédek a nyájimmunitásra célzó terveiket bemutatták, de akkor sokan támadták őket ezért. Kevés adat állt a rendelkezésükre, ezért igen kockázatosnak tűnt a különutas politika. Most hogy eltelt több mint egy hónap, újra értékelték az eddigi tapasztalatokat. Ezek szerint mégsem oroszrulett amit kipróbáltak: az eddigi adatok alapján úgy tűnik, működik a svéd modell. Május elsejére a svéd fővárosban élők negyede el fogja kapni a koronavírust, a fertőzöttek valós száma pedig 75-szöröse lehet a diagnosztizált esetek számának – állítja a most megjelent svéd tanulmány.
Itt az Indirekten is többször foglalkoztunk azzal, hogy Svédország szembement az európai gyakorlattal, és a koronavírus járvány ellen saját módszert dolgozott ki. Nem állították le a gazdaságot, nem zártak be az iskolák és azt is szörnyülködve nézte a világ, hogy a svédek vidáman sütkéreznek az áprilisi napsütésben az éttermek, kávézók teraszon. A válságkezelési modell lényege, hogy a gazdaságot megóvják, és ezt úgy kívánták elérni, hogy nem az összes embert, csupán a betegeket és időseket próbálják izolálni.
A most megjelent tanulmány szerint minden igazolt fertőzöttre 75 nem diagnosztizált fertőzött jut. A svéd szakemberek számításai szerint, ezeknek a fertőzöttek túlnyomó többségének nem okoz komoly problémát a vírus, csak enyhe lefolyású a betegség, vagy tünetmentesen megy át rajtuk a vírus.
Anders Tegnell, a Svéd Közegészségügyi Hatóság járványügyi vezetője hétvégén azt közölte, hogy a főváros májusra elérheti az úgynevezett nyájvédettséget, hiszen a lakosság negyede már áteshetett a fertőzésen. Modelljeink szerint Stockholmban (a járvány epicentrumában) olyan sok immunis ember lesz, hogy annak kezd hatása lenni a járvány terjedésére – mondta a svéd szakember.