KezdőlapBelföldSzázezrekre is megbüntethetik, ha ilyen virágot ültet a kertjébe

Százezrekre is megbüntethetik, ha ilyen virágot ültet a kertjébe

Az invazív növényfaj gyökérzete indákkal kapaszkodik a földbe, ezért nehéz kiirtani, és minél inkább aprítják, annál inkább nő.

Komoly jogi következménye is lehet az óvatlan kertészkedésnek: akár százezrekre is megbírságolhatják azt, aki japán keserűfüvet termeszt a kertjében. Aki akár tudtán kívül is ilyen növényt ültet vagy hagy elszaporodni, könnyen törvénysértő helyzetbe kerülhet – írja a sonline.hu.

Egyáltalán nem biztos, hogy csak egy szimpla figyelmeztetéssel meg lehet úszni a japán keserűfű termesztését, súlyosabb esetben hatósági eljárás, pénzbírság vagy bírósági per is indulhat az érintett ingatlantulajdonos ellen. A portál azt írja, ha a tulajdonos figyelmen kívül hagyja a figyelmeztetést vagy nem fizeti ki a bírság összegét, akkor kötelező közérdekű védekezést rendelhetnek el, melynek költségeit szintén a termesztő viseli.

A növény okozta károk miatt akár jogi kártérítési eljárás is indulhat, például ha a növény átterjed a szomszéd kertjére vagy közterületre. Tóth István növényvédelmi szakmérnök, a növényorvosi kamara tagja a portál érdeklődésére elmondta: a japán keserűfű az egyik legveszedelmesebb idegen honos, invazív növényfaj Magyarországon, a kultúrnövényeinkre és az élő környezetre is veszélyt jelent. A japán keserűfű gyökérzete ugyanis indákkal kapaszkodik a földbe, ezért nehéz kiirtani, minél inkább aprítják, annál inkább nő, speciális gyomirtó szerek pedig csak kisebb mennyiségben állnak rendelkezésre vele szemben. A nedves klímát kedveli, a szaporodása szinte megállíthatatlan.

A japán keserűfű virágzatát kedvelik a méhek, de igazából semmi haszna sincs, takarmányozásra vagy ipari célra sem használható. Szinte lehetetlen kiásni a gyökerét, mivel a legkisebb gyökérrészlet is képes újra kihajtani. Vegyszeres irtás, több éves kontroll és szigorú elszigetelés szükséges ahhoz, hogy végleg megszabaduljunk tőle. Az eltávolított növényi részeket nem szabad komposztálni, hanem zárt zsákban, hulladékként kell kezelni, hogy ne fertőzze tovább a környezetet.