Dr. Domán István az elmúlt négy évben több mint 600 sikeres térdprotézis-beültetést végzett az amerikai fejlesztésű OMNIBotics robot segítségével, mely a világban egyedülálló módon a szalagfeszesség objektív mérése alapján dönt az implantátum betegspecifikus elhelyezéséről.
Magyarországon ma 12 és 15 ezer közé tehető a csípőprotézis-műtétek, és megközelítően 8 ezerre a térdprotézisek beültetésének száma. Aki a közellátásban vár térdműtétre vagy csípőműtétre, hosszú várólistával szembesül, sokan a magánegészségügyi szolgáltatást választják inkább.
Ennek nem csupán a gyorsabb ellátás az oka, a magánszolgáltatóknál fellelhető eszközök és az orvosok tudása sokszor egyedülálló minőséget képvisel. Egy ilyen magánegészségügyi szolgáltatónál dolgozik Dr. Domán István Ph.D., aki csípő- és térdprotézis-műtétekre specializálódott. Egy Európában is ritkaságnak számító, páratlan precizitást garantáló robottechnológiával operál. Az OMNIBotics rendszer a robotok legújabb generációját képviseli, több szempontból is kitűnik a többi robot közül.
Legfőbb előnye, hogy rendelkezik egy ún. digitális szalagfeszesség-mérő eszközzel, mely lehetővé teszi a műtét során a szalagfeszesség pontos mérését a térd teljes mozgástartományában. A mért eredmények alapján pedig a robot képes egy olyan műtéti tervet felajánlani, mellyel biztosítható a lehető legjobb szalagegyensúly.
„Vagyis a szalagfeszességről kapott objektív információ figyelembevételével határozzuk meg az implantátum személyre szabott pozícióját, melyet egy robotizáltfűrész-vezető segítségével valósítunk meg, ennek segítségével ültetjük be a protézist a térdbe” – magyarázza Dr. Domán István főorvos.
A hagyományos úton végzett térdműtétek esetében a betegek elégedettségi rátája „csupán” 80 százalék körüli, vagyis ötből egy ember nem maradéktalanul boldog az operációval. Ugyanakkor az OMNIBotics robottal végzett műtétek utáni betegelégedettség 96–97 százalékra emelkedett. Ráadásul az alkalmazásához nem szükséges előzetesen költséges képalkotó vizsgálat, nem mellékesen a műtét kíméletesebb is, ugyanis a hagyományos operációkkal szemben nem kell felszabadítani hozzá a túl feszes lágyrészeket. Domán István nevéhez fűződik még több új műtéti eljárás, mint például a mozgásanalízis-alapú csípőprotézis műtéti tervezésének vagy a sebészi navigációval végzett csípőprotézis beültetésének magyarországi meghonosítása is.