KezdőlapCímlapOrosz rakéta találta el a harkovi atomlabort

Orosz rakéta találta el a harkovi atomlabort

Vasárnap még nagy erőkkel támadták, hétfőn találat is érte az Ukrajna második legnagyobb városában, Harkivban található atomfizikai laboratóriumot.

Rafael Mariano Grossi, a Nemzetközi Atomenergia Ügynökség (NAÜ) vezetője elmondta, hogy egy orosz támadás során megsemmisült egy neutrongenerátor a harkovi Fizikai és Technológiai Intézetben, de a radioaktív anyagok jelenléte a helyszínen csekély volt, és a monitorok sem észleltek sugárzást.

„Ezt így nem lehet tovább csinálni” – mondta Grossi, megjegyezve, hogy a létesítményt a Chicagóban található amerikai Argonne National Laboratory együttműködésével építették.

Ukrán tisztviselők szerint a megsemmisült laboratóriumot kutatásra, valamint egészségügyi dolgozók gyógyászati izotópjainak biztosítására használták. Grossi hozzátette, ész orosz és ukrán vezetőkkel is tárgyalni kell, hogy ezzel is biztosítva legyen az atomerőművek védelme.

Ahogy fogalmazott, ezeknek a létesítményeknek az épségét, kommunikációs csatornáit és ellátási láncait garantálni kell. Egy héten belül – Zaporizzsja után – második olyan erőmű, amelyet orosz bombatámadás ért.

Egyértelmű, hogy a háború kockázatai túlmutatnak Ukrajna tizenöt működő atomerőművén. A háború első hetében a kijevi nukleáris hulladékot tároló létesítmények is megsérültek. A NAÜ pedig arra figyelmeztetett, hogy megszakadt a kapcsolat Mariupol kikötővárosának radioaktív forrásokat kezelő létesítményével.

Az Európai Unió gyors beavatkozásra szólította fel a NAÜ-t az egyre növekvő aggodalmak miatt. Kadri Simson, az EU energiaügyi biztosa Grossinak írt levelében felszólította Oroszországot, hogy „vonja vissza Ukrajna összes nukleáris létesítményét Ukrajna teljes működési és szabályozási ellenőrzése alá, beleértve a személyzet akadálytalan hozzáférését ezekhez a létesítményekhez mind Zaporizzsjában, mind a Csernobilban.”

Az EU energiaügyi főnöke bírálta „az agresszor állam álláspontját” a NAÜ kormányzótanácsában is. Oroszország a világ legnagyobb reaktorexportőre, projektjei Argentínában, Bangladesben, Egyiptomban, Magyarországon és Törökországban is zajlanak.

„Elfogadhatatlannak tartom, hogy Oroszország továbbra is a kiváltságos szerepét töltse be a NAÜ-nél, tekintettel Ukrajnában végrehajtott felelőtlen katonai akcióira” – mondta.

Indirekt/Blikk