KezdőlapCímlapA CIA igazgatója szerint Putyin atomot is bevethet Ukrajnában

A CIA igazgatója szerint Putyin atomot is bevethet Ukrajnában

A jelentős katonai kudarcok miatt nagy a veszélye annak, hogy Putyin kétségbeesésében nukleáris fegyverek bevetése mellett dönt – állítja a CIA igazgatója. William Burns szerint szervezet nagyon aggódik ennek bekövetkezésétől, kiemelve, az Egyesült Államok ezt a fenyegetést nem veheti félvárról.

– Tekintettel Putyin elnök és az orosz vezetés lehetséges elkeseredettségére, az eddigi katonai kudarcokra, egyikünk sem tudja félvállról venni a taktikai nukleáris fegyverek vagy alacsony hozamú nukleáris fegyverek esetleges igénybevételének veszélyét – mondta Burns az atlantai Georgia Technél csütörtökön.

A CIA igazgatója szerint a háború kezdete óta Oroszország küzdött azért, hogy jelentős eredményeket érjen el Ukrajnában. Ezzel szemben Putyinnak nem sikerült a tervét megvalósítania, sőt: nem sikerült elfoglalnia Kijevet, Oroszország katonák ezreit veszítette el, és elképesztően sok tábornokot öltek meg, ráadásul a közelmúltban elveszítették a Moszkva nevű (az orosz fővárosról elnevezett) rakétacirkálót is, amely az orosz fekete-tengeri flotta zászlóshajójának számít.

A szakértők komoly aggodalmukat fejezték ki amiatt, hogy Putyin tömegpusztító fegyvereket vethet be, mivel egyre inkább sarokba szorítva érzi magát. Putyin néhány nappal a háború megindítása után már egyszer készenlétbe helyezte az orosz nukleáris elrettentő erőket. Jens Stoltenberg NATO-főtitkár ezt követően elítélte Oroszországot nukleáris erőfitogtatás miatt.

– Nyilvánvalóan nagyon aggódunk. Tudom, hogy Joe Biden elnök mélyen aggódik amiatt, hogy elkerüljük a harmadik világháborút, hogy elkerüljük azt a küszöböt, amelynél már lehetségessé válik a nukleáris konfliktus – mondta Burns, az Egyesült Államok volt oroszországi nagykövete.

Volodimir Zelenszkij ukrán elnök a CNN-nek adott, pénteki interjújában kijelentette, hogy a világnak „fel kell készülnie” arra a lehetőségre, hogy Oroszország taktikai nukleáris fegyvereket telepíthet Ukrajnába.

A taktikai nukleáris fegyverek általában sokkal kisebb erejűek, mint a stratégiai nukleáris fegyverek, és alacsonyabb robbanóképességgel rendelkeznek. Előbbieket katonai pozíciók, például bunkerek vagy kikötői létesítmények ellen szokták bevetni. A szakértők azonban arra figyelmeztetnek, hogy ez vonzóbbá teheti a használatukat.

– A taktikai nukleáris fegyverek azért léteznek, mert mindegyik fél attól tart, hogy pusztító hatásuk visszatartja nagyvárosokat pusztító fegyvereinek használatától. Az atomfegyverek kisebbre szabásával és a célzás pontosításával a használatuk elgondolhatóbbá válik. Paradox módon ez elrettentő fenyegetést jelent. Hitelesebbé és csábítóbbá teszi a fegyvereket – írta Nina Tannenwald, a Brown Egyetem politológusa a Scientific Americanban korábban.

Tannewald hozzátette, „Különösen aggasztó annak a lehetősége, hogy a háború nukleáris fegyverek bevetéséig fajulhat. Az orosz nukleáris erők riasztási szintjének emelésével Putyin növeli a nukleáris felhasználás kockázatát téves számítások vagy balesetek miatt”.- fejtette ki. Szerinte a legrosszabb forgatókönyv valósulhat meg ha a háború rosszul alakul az orosz elnök számára, mert akkor Putyin elkeseredettségből taktikai atomfegyverhez nyúlhat.