KezdőlapCímlapVégre egy jó hír: az omikron variáns tízszer lassabban szapodorik a szervezetünkben,...

Végre egy jó hír: az omikron variáns tízszer lassabban szapodorik a szervezetünkben, mint a delta

Kutatók rájöttek, mi a legnagyobb különbség az eredeti koronavírus, a delta és az omikron között.

A koronavírus omikron variánsa hetvenszer gyorsabban terjed, mint delta – állapította meg egy új tanulmány, amely azt is felfedte, mit tesz a testünkkel az omikron. Hong Kong-i kutatók ugyanis rájöttek, hogy az új variáns az emberi szervezetben már jelentősen, tízszer lassabban replikálódik mint a korábbi változatok – írja a DailyMail.

Ez a felfedezés alátámaszthatja azt a korábbi elméletet, miszerint az omikron ugyan jóval gyorsabban terjed mint az elődjei, de kevésbé veszélyes azoknál. Erre először egyébként dél-afrikai orvosok figyeltek fel hetekkel ezelőtt.

A kutatók most laboratóriumban vizsgáltak meg olyan tüdőszöveteket, amelyek még az eredeti, Wuhanból származó vírussal fertőződtek, majd ezeket összevetették a delta, valamint az omikronnal fertőzött szövetekkel, hogy lássák, miben tér el a két új variáns viselkedése.

Az omikron vírus a hörgőkben – amelyek a tüdőt kötik össze a légcsővel – sokkal gyorsabban szaporodik, ezért lehet, hogy sokkal fertőzőbb. Magyarán: mivel jóval több fertőző vírus van a légcső közelében, sokkal nagyobb a valószínűsége annak, hogy kilélegezve, avagy köhögve megfertőzünk valakit, hiszen ekkor több a vírus.

A delta ezzel szemben éppen a tüdőben szaporodott kétszer olyan gyorsan, mint az eredeti vagy az omikron, ez lehet az oka annak, hogy sokkal súlyosabb szövődményeket okoz és halálosabb is. Az orvosok ezzel magyarázzak azt is, hogy a vírus tünetei a megfázáshoz hasonlítanak.

Indirekt/Blikk