KezdőlapBelföldMatematikai képlet mutatja meg, melyik országban ki lesz a focibajnok

Matematikai képlet mutatja meg, melyik országban ki lesz a focibajnok

A futball statisztikáival és történetével foglalkozó svájci egyetem, a CIES, egy olyan matematikai modellt dolgozott ki, amellyel próbálta megjósolni az idei, európai futballbajnokságok végeredményét.

A svájciak szerint Magyarországon a Fradi utcahosszal nyer, Angliában, Spanyolországban, Franciaországban és Olaszországban nem lesz címvédés.

A számítógépes programot úgy dolgozták ki, hogy az idei szezon, eddig lejátszott bajnoki meccseinek statisztikai adatait vették figyelembe. Azon belül is a kapura lövéseket, illetve az ellenfelek kapura lövési kísérleteit és a kaput eltaláló labdákat, a labdabirtoklást, valamint a saját és az ellenfelek passzait pálya utolsó, azaz a kapu előtt harmadára vonatkoztatva vették figyelembe.

A modell alapján huszonkét európai országot, köztük a magyar bajnokságot is vizsgálták. Ezek alapján, a CIES kutatása szerint a Ferencváros 76 ponttal fogja nyerni a bajnokságot. A második a Mol Fehérvár lesz 58 ponttal, míg öttel lemaradva a Puskás Akadémia a harmadik. Rossz hír a budafoki és diósgyőri drukkereknek, hogy ők fognak majd kiesni, a Honvéd és előtte az Újpest éppen csak, de megmenekül.

Érdemes megnézni a kiemelt bajnokságokat is. Angliában – a CIES kutatása szerint – a Manchester City lesz a bajnok, a végén 14 ponttal fogja megelőzni a Manchester Unitedet, 17-tel a címvédő Liverpoolt. Spanyolországban sem lesz címvédés. Az Atlético Madrid fog az élen végezni, a Barcelona és a Real Madrid előtt.

A kutatás azt mutatja, hogy Franciaországban is letaszítják a címvédőt, az Olympique Lyon lesz az első, a Paris SG, amely 2013 óta hétszer volt bajnok, ezúttal a második helyre fog szorulni. Olaszországban is trónváltás fog következni, az Inter két pont előnnyel meg fogja előzni városi riválisát, az AC Milant, míg a Juventus csak a harmadik lesz. A németeknél a Bayern Münchent nem lehet majd utolérni.

Ezt jósolja a számítógép, ha minden jól megy, és a koronavírus miatt nem lesz több halasztás, nagyjából május közepére kiderült, mennyire volt jó a matematikai modell, amit a svájci intézet kidolgozott.

Indirekt/Blikk